fbpx

Uudised

Teose „Für Jan van Eyck“ esiettekanne

22.09.2020

22. septembril tuleb Belgias Gentis maailma esiettekandele Arvo Pärdi teos „Für Jan van Eyck“. Initsiatiiv teose loomiseks tuli Belgia koorilt Collegium Vocale Gent ja selle tellija on Genti linn, kes tähistab sel aastal Jan van Eycki aastat.

Teose sünni impulsiks on vendade Hubert ja Jan van Eycki loodud altarimaal „Talle kummardamine“ („The Adoration of a Mystic Lamb“), mis asub Gentis püha Bavo katedraalis. Pärast pikalt kestnud restaureerimistöid paigutatakse altari keskne osa taas oma kohale ja altar avatakse pidulikult avalikkusele.

Segakoorile ja orelile loodud „Für Jan van Eyck“ põhineb 1990. aastal valminud „Berliini missa“ viimase osa „Agnus Dei“ muusikal.

Arvo Pärt: „Genti linn ja Collegium Vocale Gent pöördusid 2018. aasta novembris minu poole palvega kirjutada teos Genti Püha Bavo katedraali renoveeritud tiiva avamise puhul. Seal asub ka vendade van Eyckide imeline altar, mille keskmes on maal „Talle kummardamine“. Mõte sellest ainulaadsest meistriteosest ei lasknud mind lahti ja inspireeris uuesti kätte võtma Agnus Dei temaatika.

Mul oli soov asuda veel kord teele, mida olin alustanud oma „Missa syllabica“ ja „Berliini missaga“, ning minna sealt edasi. Uus teos on kui alandlik kummardus ühele kristliku kunsti suurimatest meistriteostest. Panin kooriteose pealkirjaks „Für Jan van Eyck“, Jan van Eyckile, asetades oma teose suure kunstniku altarimaaliga võrreldes tahaplaanile.

Praegu maailmas valitseva pandeemia tõttu ei saa ma isiklikult esiettekandel osaleda, millest mul on siiralt kahju. Soovin muusikutele, et esiettekanne selles imeilusas katedraalis läheks hästi.“
Teose toob esiettekandes kuulajateni Collegium Vocale Gent maailmakuulsa Belgia dirigendi Philippe Herreweghe juhatusel. Kontsert saab teoks festivali Flanders Festival Ghent programmi „OMG! van Eyck was here“ raames. Ühtlasi tähistab legendaarse Philippe Herreweghe loodud koor selle kontserdiga oma 50. sünnipäeva.

Uudiskiri