fbpx

Uudised

Palju õnne! Tõnu Kaljuste 70

28.08.2023

Arvo Pärt on öelnud: „Mul on elus interpreetidega tihti õnne olnud. Tõnu Kaljuste, tema koor ja orkester on hea näide.”

Tõnu Kaljustega on vedanud kogu Eesti muusikakultuuril, millesse ta on aastakümnete jooksul kirjutanud end dirigendina, Nargenfestivali ellukutsuja ja kunstilise juhina, kollektiivide Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestri asutaja ja pikaaegse juhina, uute teoste tellijana ja esiettekandjana, noorte muusikute õpetaja, innustaja ja inspireerijana. Teda iseloomustavad visioonikus ja lennukad ideed ning julgus ja pealehakkamine neid ka ellu viia.

Arvo Pärdi muusika on saatnud Tõnu Kaljustet pea poole tema elust. Dirigendi kontserdikavades on Pärdi looming olnud pidevalt alates kaheksakümnendate aastate lõpust. Helilooja ja dirigendi esimene isiklik kokkupuude sai alguse tänu teosele „Te Deum“. Just Tõnu Kaljuste käe all saavutas see helilooja soovitud kõla ning sai alles seejärel üheks tuntumaks suurteoseks Arvo Pärdi loomingus. 1993. aastal ECMi märgi all ilmunud Arvo Pärdi autoriplaat „Te Deum” ladus tugeva vundamendi lähedasele koostööle heliloojaga. Sellest ajast alates on Kaljuste salvestanud tosina jagu Arvo Pärdi autoriplaate, mis on saanud hulgaliselt tunnustust ning pannud aluse helilooja muusika esitustraditsioonile. 2014. aastal tõi ühiselt salvestatud plaat „Adam’s Lament“ dirigent Tõnu Kaljustele hinnatud Grammy-auhinna. Juba üle 10 aasta Nargenfestivali lõppakordina toimuvatest Pärdi päevadest on kujunenud oodatuim sündmus paljude kuulajate jaoks. Arvo Pärt on dirigendile pühendanud teosed „In principio“ ja „Dopo la vittoria“ ning nii Kaljustele kui Eesti Filharmoonia Kammerkoorile ulatusliku kooriteose „Kanon pokajanen“.

Arvo Pärt: „Neil muusikutel on väga erk stiilitunnetus. Sest dirigent on nad viinud muusika, heli ja fraasi olemusse. Iga nüansi kallal töötatakse äärmist täiuslikkust taotledes – ja seda leides. Mingil fantastilisel moel on need noored inimesed saavutanud muusika sisse minemise võime. Ja see on kuulda mitte ainult spetsialistidele, vaid ka publikule.“

Aitäh, Tõnu, selle pühendumise eest, et annad nii muusikutele kui kuulajale võimaluse muusika sisse jõuda!

Soovime südamest õnne, armas Tõnu!

Arvo Pärdi Keskus
ning Arvo ja Nora Pärt

Uudiskiri