fbpx

Uudised

50 aastat “Perpetuum mobile” esiettekandest

13.12.2013

13. detsembril 2013 möödub 50 aastat Arvo Pärdi „Perpetuum mobile” esiettekandest.

1963. aastal juhatas samuti reedesel päeval toimunud kontserdil seda lühikest, kuid märgilise tähendusega muusikateost tol ajal 26-aastane Neeme Järvi. Kavas kõlasid lisaks veel Mozarti, Hindemithi ja Artur Kapi teosed. „Perpetuum mobile” läks publiku nõudmisel sealsamas ka kordamisele.

Helilooja oli sel ajal jõudnud veendumusele, et igale matemaatilisele valemile on võimalik anda muusikaline kuju, toetudes toona komponeerimisel modernsele seeriatehnikale. Tänaseks võib seda esmakõlamist lugeda nii helilooja elus kui kogu Eesti muusika jaoks laiemalt pöördeliseks sündmuseks, mis avas ukse täiesti uuele kõlale siinses heliloomingus. Samuti viis just see teos Arvo Pärdi sõnumi esimest korda ka rahvusvahelise publiku ette – juba 1964. aastal mängiti seda Luigi Nono algatusel Veneetsia biennaalil ning 1965. aastal ka festivalil “Varssavi sügis”.

Tänu koostööle Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumiga on ETTMile kuuluv “Perpetuum mobile” käsikiri alles hiljuti saanud digitaalsena ka APK arhiiivi osaks.

Loe lähemalt Immo Mihkelsoni artiklist: Arvo Pärdi igiliikur 50 aastat hiljem (Postimees, 14. dets 2013)

«Perpetuum mobile»

• Esiettekanne 13. detsembril 1963 Estonia kontserdisaalis, esitajaks ERSO Neeme Järvi juhatusel.
• Esimest korda avaldati heliplaadil 1969 firma Melodija märgi all («Arvo Pärdi muusikat»).
• Hilisematest versioonidest nt salvestusi plaatidelt «Arvo Pärt» (1992, BIS, esitaja Bambergi sümfoonikud Neeme Järvi juhatusel) ja «Pro & contra» (2004, Virgin Classics, esitaja ERSO Paavo Järvi juhatusel).
• Estonia kontserdisaalis kõlas viimati 31. oktoobril 2005, kui Eri Klas juhatas Tampere Filharmoonikuid. Teadaolevalt viimane esitus Eestis oli 31. oktoobril 2010 Repoo Ensemble’i mängituna Pärnu raekojas.

Uudiskiri