fbpx

Uudised

Ajakirja Res Musica 14. number on pühendatud Arvo Pärdi loomingule

31.10.2022

Täna, 31. oktoobril esitletakse aastaraamatu Res Musica 14. numbrit, mis on sel korral pühendatud Arvo Pärdi loomingule. Res Musica on Eesti Muusikateaduse Seltsi ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia muusikateaduslik aastaraamat. Esitlus toimub Karl Leichterile pühendatud EMTSi ettekandepäeval Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.

Väljaande seekordne number valmis koostöös Arvo Pärdi Keskusega ning koondab endas seitse teadusartiklit, mis põhinevad 2021. aasta oktoobris Laulasmaal peetud konverentsi „Arvo Pärt – tekstid ja kontekstid“ ettekannetel.

„Arvo Pärdi Keskuse esimene teaduskonverents, mis sündis koostöös Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiaga, avas Laulasmaal asuva isikuarhiivi ja infokeskuse tõelise potentsiaali,“ ütles konverentsi programmi kuraator ja Res Musica peatoimetaja Toomas Siitan.

Tema sõnul oli eesmärgiks kutsuda muusika üle arutlema erinevate distsipliinide teadlasi, kellele Arvo Pärdi looming on ideede ja lähenemisviiside kohtumispaigaks. „Res Musica artiklid peegeldavadki konverentsi peamisi teemasid, milleks on Pärdi muusika ajaloolised ja tunnetuslikud paralleelid ning teoloogilised alused, samuti suhe kasutatud tekstidega,“ lisas Siitan.

Muusikaloolased Peter J. Schmelz, Kevin C. Karnes ja Toomas Siitan käsitlevad Pärdi 1960. ja 1970. aastate loomingu kujunemist ning selle seoseid omaaegse muusikaeluga. Teoloogid Peter C. Bouteneff ja Tauri Tölpt ning muusikateadlased Leopold Brauneiss ja Andreas Waczkat otsivad erinevaid teid Pärdi loomingu vaimse tuuma sõnastamiseks, avades selle religioosseid allikaid ning analüüsides muusikalisi tekste.

Ingliskeelsetel uurimustel on juures eestikeelsed kokkuvõtted. Res Musica nr 14 sisaldab ka nelja raamatuarvustust ning EMTSi sündmuste kroonikat. Numbri koostas Toomas Siitan, toimetasid Anu Schaper ja Kristina Kõrver.

Ettekandepäev toimub Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia auditooriumis A-402.
Päevakava: www.muusikateadus.ee

Lisainfo: www.resmusica.ee

Uudiskiri