fbpx

Uudised

Ajalooline kohtumine Zürichi Tonhalles

07.03.2014

4. märtsil leidis Zürichis aset erakordne sündmus, kui esimest korda kohtusid Mihhail Hodorkovski ja Arvo Pärt. Zürichi Tonhalle suures saalis kõlas Hodorkovskile pühendatud Arvo Pärdi 4. sümfoonia “Los Angeles” suurepärane ettekanne Zürichi kammerorkestri esituses Anu Tali juhatusel.

2008. aastal teost lõpetades ei teadnud helilooja veel, kas tal õnnestub kunagi Siberis vangistuses oleva Mihhail Hodorkovskiga kohtuda ning kas Kremli-kriitikul on ka võimalus teost ise kuulda. Sümfoonia partituuri on Arvo Pärt kirjutanud: “Oma teosega tahan ulatada abikäe vangistuses olijale ja tema kaudu kõigile neile, kes on võetud vahi alla ning Venemaal oma õigustest ilma jäänud. Ma pühendan oma 4. sümfoonia Mihhail Hodorkovskile ja soovin talle hingerahu, vaatamata olukorrale, millesse ta on sattunud. See on kõik, mis on minu võimuses. Ma ei tea, kas Mihhail Hodorkovski saab minu teost kunagi kuulda. Siiski loodan, et minu postituvi jõuab kunagi ka kauge Siberini.”
4. märtsil 2014 Zürichis see kõik juhtuski. Kirjatuvi leidis oma adressaadi.
Pärdi sümfoonia kõrval kõlas kontserdil ka Tõnu Kõrvitsa orkestriteos „Thule eleegiad” ning Joseph Haydni tšellokontserdi nr 1 seade trompetile (mängis legendaarne trompetist Sergei Nakarjakov). Idee selle kontserdi korraldamiseks tekkis orkestri kunstilise nõukogu liikmel Moritz Reissenbergeril juba 2013. aasta detsembris, kohe pärast Hodorkovski ootamatut vabastamist, leides Pärdi sümfoonia partituurist isikliku pühenduse Hodorkovskile.
Kontserdi lõpus, kui Arvo Pärt võttis laval vastu publiku sooja aplausi, saatis ta selle kummardusega edasi saalis istuvale Mihhail Hodorkovskile.

Uudiskiri