fbpx

Uudised

Amsterdami Muziekgebouw pühendab festivali Arvo Pärdi muusikale

23.02.2022

Amsterdami nimekas nüüdismuusika keskus Muziekgebouw aan ‘t IJ pühendab märtsis nädalase programmi Arvo Pärdi muusikale.

22.–27. märtsini toimuv Pärt Festival 2022 oli algselt kavandatud 2020. aasta kevadeks, tähistamaks helilooja 85. sünnipäeva. Festivali kontserdiprogrammis astuvad üles tunnustatud Pärdi muusika interpreedid Hollandist, Eestist ja mujalt.

Kolmel esimesel õhtul annab kahe erineva kavaga kontserdi Eesti Filharmoonia Kammerkoor Tõnu Kaljuste ja Kaspars Putniņši juhatusel. Eesti muusikale on pühendatud ka 25. märtsil toimuv New European Ensemble’i kontsert, kus Arvo Pärdi loomingu kõrval kõlavad ka Pärt Uusbergi ja Riho Esko Maimetsa teosed. Festivali teise poole sisustavad nimekad Hollandi muusikud: nende seas tromboonivirtuoos Jörgen van Rijen ja Camerata RCO, Nargenfestivali kaudu ka Eesti publikule tuttav ansambel Cello Octet Amsterdam ja pianist Ralph van Raat, viiuldaja Tai Murray, organist Laurens de Man Fokker, kontratenor Maarten Engeltjes jt. Festivali lõpetab Pärdi suurteos „Kanon pokajanen“ kammerkoori Cappella Amsterdam esituses, juhtaba Daniel Reuss.
Suurem osa kontsertidest on järelkuulatavad Hollandi rahvusringhäälingu NTR klassikaraadios NPO Radio 4.

Koostöös Arvo Pärdi Keskusega pakub festival oma kontserdiprogrammi kõrval veel mitmeid teisigi Pärdi loominguga seotud sündmusi. Festivalinädalal on Muziekgebouw’s avatud helilooja käsikirjade näitus, mis keskendub Arvo Pärdi loomeprotsessile kooriteose „Sieben Magnificat-Antiphonen“ näitel. Näituse valmistasid ette Kristina Kõrver, Anneli Kivisiv ja Kai Kutman ning see valmis Pärt Festival 2022 tellimusel.

Festivali loenguprogrammi raames tutvustab Pärdi loomingut Arvo Pärdi Keskuse muusikateadlane Kristina Kõrver; samuti astuvad üles keskuse arhitektid Fuensanta Nieto ja Enrique Sobejano, Arvo Pärdi elust kõneleva koomiksiraamatu autor, kunstnik Joonas Sildre, muusikaajakirjanik Frederike Berntsen ja Baltimaade ajaloost kõneleva raamatu autor, kirjanik Jan Brokken.

Festivalil saab osa ka Pärdi loominguga seotud filmiprogrammist. Muu hulgas saab vaadata Arvo Pärdi Keskuse dokumentaalfilmi „Muusikajanu“ (2018, režissöörid Jaan Tootsen ja Jaak Kilmi), samuti linastuvad Dorian Supini filmid „Arvo Pärt. 24 prelüüdi ühele fuugale“ ja „Arvo Pärt. Isegi kui ma kõik kaotan“.

Kogeda saab ka vabaõhu-heliinstallatsiooni, millega festival suurejooneliselt avatakse. Muziekgebouw väliterrassile paigutatud 144 laevapasunast koosneva installatsiooni „Urban Horns“ autor on helikunstnik ja pillimeister Christof Schläger. Programmi kuulub veel lastele mõeldud töötuba.

Täpsem kava festivali kodulehel.

Tähelepanu! 19. mail on keskus suletud. Kaunist nelipühipäeva kõigile!

Uudiskiri