fbpx

Uudised

Andres Mustonen 70

01.09.2023

Täna, 1. septembril täitub 70 eluaastat teenekal eesti muusikul Andres Mustonenil.

Kustumatu energia ja sõltumatu vaimuga Andres Mustonen on rohkem kui pool sajandit olnud jäägitult pühendunud oma kutsumusele. Kogu selle aja jooksul on ta innukalt tõlgendanud ja esitanud ka Arvo Pärdi loomingut kõikjal maailmas.

Pärdi ja Mustoneni tee ristus juba 1970. aastate alguses tänu mõlema muusiku sügavale vanamuusikahuvile, millest sai Pärdi unikaalse tintinnabuli-stiili üks lähtepunkte. Pärdi otsingute ja stiilipöörde vahetu tunnistajana esitles vanamuusikaansambel Hortus Musicus 1976. aasta oktoobrikuu legendaarsetel kontsertidel esimest korda publikule muusikat, mille järgi Arvo Pärti tänapäeval maailmas tuntakse. Esiettekandele tulid „Modus“, „Aliinale“, „Trivium“, „Pari intervallo“ ja „In spe“.

„See, mida me Andres Mustoneniga 1970ndatel koos teha saime, oli antud tingimustes ime ja selle üle peab tänulik olema. Mul ei olnud sellel ajal teisi lähedasi muusikuid peale Hortus Musicuse,“ on helilooja öelnud.

Nora Pärt on meenutanud rasket hetke 1980. aastal, mil Pärtide perekond oli sunnitud kodumaalt lahkuma: „Kõik sõbrad tulid meie juurde koju ja Mustonen isegi kogu ansambliga“.

Arvo Pärt on Andres Mustonenile pühendatud teosed „Modus“ (1976), „Arbos“ (1977), „An den Wassern zu Babel saßen wir und weinten“ (1984)  ja sooloviiuliga versioon teosest „La Sindone“ (2019/2022).

Kallis Andres! Õnnitleme südamest 70. sünnipäeva puhul ja soovime pikka viljakat loometeed!

Arvo Pärdi Keskuse pere ning
Arvo ja Nora Pärt

Tähelepanu! 22. juunil on keskus avatud kuni 16.00, 23. juunil on keskus suletud. Ilusat võidupüha ja toredat jaaniaega kõigile!

Uudiskiri