fbpx

Uudised

Arvo Pärdi Keskus avas uksed raamatu- ja filmiesitlusega

17.10.2018

17. oktoobril 2018 kell 12 avas Arvo Pärdi Keskus uksed külastajatele. Kavas olid juhendatud ringkäigud hoones ning muusikalised etteasted. Õhtul kell 18 esitles Arvo Pärdi Keskus koos autoritega graafilist romaani ja lühifilmi Arvo Pärdi elust ja loomingulisest kujunemisteest. Keskuse avamisega uues majas tähistatakse ühtlasi Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva.

Kunstnik Joonas Sildrel on valminud koostöös Arvo Pärdi Keskusega graafiline romaan „Kahe heli vahel“ ja keskuse tellimusel on Jaan Tootsen ja Jaak Kilmi loonud lühidokumentaali „Muusikajanu“, mis mõlemad räägivad Arvo Pärdi elust ja loomingulisest kujunemisteest.

„Need kaks teost – raamat ja film – on nagu ühe pesa kaks muna ja kuuluvad kokku. Väljenduslaadilt on need küll erinevad, aga samas algtõukelt väga sarnased, andes pildi Arvo Pärdi elust ja otsinguteest,“ sõnas filmi üks autoritest Jaan Tootsen.

Joonas Sildre graafiline romaan „Kahe heli vahel“ jutustab Arvo Pärdi muusikalistest otsingutest alates tema lapsepõlvest kuni 1980. aastani, mil helilooja pere oli sunnitud  Eestist lahkuma. Sellesse vahemikku jääb ka uue kompositsioonitehnika – tintinnabuli – sünd.

Joonas Sildre võttis oma pikka aega kestnud tööprotsessi kokku nii: „Kogudes materjali selle loo jaoks, lugedes ja kuulates asjaosaliste mälestusi, infot kild killu haaval kokku sobitades, sain aru, et ajalugu on alati subjektiivne. Samasugune on minu pilk Arvo Pärdi muusikale ja tema elule. Samas loodan ja usun, et aastatepikkune mõtete koondamine teksti ja pilti on viinud üldistuseni, mis aitab ka paljudel teistel paremini mõista meie armastatud heliloojat Arvo Pärti.“

Illustraatori ja koomiksikunstniku Joonas Sildre koomiksivormis teos on aastatepikkuse töö vili: autor on helilooja elu- ja loominguloosse süvenedes uurinud paljusid arhiiviallikaid ning saanud nõu ja abi ka Arvo ja Nora Pärdilt.

„Joonas Sildre on Arvo Pärdi otsinguaastad nõukogude reaalsuse taustal osanud valada väga elavasse kunstilisse vormi. Loodetavasti leiavad lugejad sellest biograafilisest romaanist inspiratsiooni ja julgust oma isiklikul teel,“ ütles raamatu toimetaja Aile Tooming.

Jaan Tootseni ja Jaak Kilmi lühidokumentaal „Muusikajanu“ on valminud Arvo Pärdi Keskuse tellimusel ekspositsiooni üheks osaks.

20-minutiline dokumentaalfilm, mis heidab pilgu Arvo Pärdi elule ja loomingulisele kujunemisele, on mõeldud väga laiale vaatajaskonnale. See sobib nii neile, kes kuulevad Arvo Pärdi nime esimest korda, kui oma rohke pildimaterjali poolest võiks huvi pakkuda ka helilooja loominguga hästi kursis olevatele külastajatele. Filmi saavad külastajad näha keskuse filmitoas.
„Lühifilm Arvo Pärdi elust ja otsingutest – paras pähkel … Ainult tõeliselt hullud võtavad ette katse püüda mahutada kogu Arvo Pärdi elu 20 minuti sisse. Kokku võttis selle lühifilmi loomisest osa üle kolmekümne inimese, “ ütles filmi üks režissööridest Jaan Tootsen.

Filmi stsenaristid on Jaan Tootsen ja Jaak Kilmi, tootja on produktsioonifirma Aadam ja Pojad.

Graafilise romaani „Kahe heli vahel“ on välja andnud ja filmi „Muusikajanu“ on tellinud Arvo Pärdi Keskus. Raamatu valmimist on toetanud Kultuurkapital ja EV100.
17. oktoobril esitletakse raamatut kell 18 ja filmi kell 19.30 Arvo Pärdi Keskuses (Kellasalu tee 3, Laulasmaa).

Vaata kogu 17. oktoobri päevakava.

Uudiskiri