fbpx

Uudised

Arvo Pärdi Keskus tähistab Essexi püha Sofroni kabeli avamist

02.12.2019

Novembri lõpp tõi Arvo Pärdi Keskusele rõõmustavaid teateid Konstantinoopolist. Sealne patriarhaadi sinod kuulutas 27. novembril pühakuks Essexi kloostri staarets Sofroni, kes oli oma elu lõpukümnendil Arvo Pärdi ja tema perekonnaga tihedalt seotud.

Hiljuti uue hoone esimest avamistähtpäeva tähistanud Arvo Pärdi Keskuses asub kabel, mille maalingutel on kujutatud kahte helilooja jaoks olulist inimest. Ikoonimaalija, diakon Nikita Andrejevi aastapäevad tagasi alanud töö tulemusena on kabeli seinal kõrvuti isa Sofroni ning staaretsi vaimne õpetaja Athose Püha Siluan. Mõlema õpetaja tekstid on Arvo Pärdi loomingus olulise tähendusega.

Nüüd on keskusel rõõm teatada, et hoone suurimas sisehoovis asuv kabel kannab Essexi püha Sofroni nime.

Staarets Sofroni, ilmaliku nimega Sergei Sahharov (1896–1993), oli Venemaalt pärit kunstnik, kes asus noore mungana elama Athose saarele – õigeusu munkade pühale mäele. Athosel kohtus isa Sofroni staarets Siluaniga, idakiriku ühe suurima 20. sajandi pühakuga, kelle märkmete avaldamine sai isa Sofroni eluülesandeks.

Oma elu teise poole pühendas isa Sofroni Inglismaal Essexis tema asutatud Ristija Johannese õigeusu kloostrile, olles vaimulikuks juhendajaks nii kloostrielanikele kui ka väljastpoolt tulnud abivajajatele.

Arvo Pärdi sõnul on tema asutatud klooster nagu armastuse rakuke – näide sellest, kuidas võib elada armastus ka meie praeguses maailmas.

Ephraim, Vatopedi kloostri ülem, on isa Sofroni kohta öelnud: „Õnnis staarets Sofroni on meie Kiriku suurkuju, üks meie aja etalonidest. Ta kasvas õigeusu askeetlikus traditsioonis ja sai seda tunda selle kõige puhtamal kujul, milleks on Athose mäe traditsioon. Ta saavutas mõtteviisi ja kogemuse, mis tegi temast mitte ainult ühe askeetliku kogemuse teoloogidest, vaid tõeliselt suure teoloogi. Ta oli haritud ja tundis nende oma kaasaegsete õpetust, kes panid aluse religioonifilosoofiale. See õpetus ei mõjutanud ainult vene emigrante Läänes, vaid ka paljusid Kreeka teolooge. Staarets Sofroni oskas anda autoriteetseid vastuseid küsimustele, mida on tõstatanud meie aja filosoofia ja teoloogia.

Tähelepanu! 22. juunil on keskus avatud kuni 16.00, 23. juunil on keskus suletud. Ilusat võidupüha ja toredat jaaniaega kõigile!

Uudiskiri