fbpx

Sündmused

Lükkub edasi: U: virtuaalreaalsuskontsert „Vaata enda ümber, vaata enda sisse“

Kontsert

L 9. mai 2020, 17.00

Toimumiskoht

Arvo Pärdi Keskus

Esinejad

Ansambel U:
Tarmo Johannes (flööt), Helena Tuuling (klarnet), Merje Roomere (viiul), Levi-Danel Mägila (tšello), Vambola Krigul (löökpillid), Taavi Kerikmäe (klaver)

Tutvustus

KONTSERDID LÜKKUVAD EDASI

Kontserdid kl 17, 18 ja 19.
Üks kontsert kestab umbes 30 minutit.
Tulenevalt VR-peaseadmete piiratud arvust on igal kontserdil ainult 20 kohta.

„Vaata enda ümber, vaata enda sisse“ on ansambel U: projekt, mis ühendab virtuaalreaalsust ja muusikat, et pakkuda publikule unikaalset tajukogemust. Kõlavad Tatjana Kozlova-Johannese ja Märt-Matis Lille ansamblile U: kirjutanud  kohaspetsiifilised teosed, mis on inspireeritud valitud kohtadest Eesti looduses. Need kohad filmiti 360-kraadi kaamerate abil ning materjalist sündis koos muusikaga hoolikalt kujundatud terviklik kunstiteos. Publik saab kontserdil kasutada VR-peaseadmeid, kus spetsiaalse tarkvara abil käivitatakse videod kõigil vaatajatel sünkroonis mängitava muusikaga. Sel moel on kuulajatel võimalik viibida silmadega looduses, kaugel kontserdisaalist – vaadata ringi, vaadelda erinevaid detaile, pöörata tähelepanu valguste vahetusele ning kohtade meeleoludele. Samas mängivad U: muusikud kontserdisaalis kohapeal ning kuulajaid ümbritsevad ka eelsalvestatud või elektrooniliselt kujundatud helid. Omamoodi on tegemist topelttajuga, kus paigast võivad nihkuda erinevad piirid. Tulemus pole mitte pelgalt põnev eksperiment, vaid sügav, sissepoole suunduv ja kunstiliselt tugev personaalne kogemus.

U: esimene VR-projekt leidis aset 2017. aasta detsembris, mil ette kanti Scott Milleri 10-minutiline teos „Raba“. 2018. valmisid veel kolm teost, esimene tervikkontsert toimus novembris 2018 Estonia kontserdisaalis. U: on esinenud projektiga veel Soomes (festival Musica Nova Helsinki), Torontos ja New Yorgis.

Ansambel U: (2003) on hetkel aktiivseim ning tuntuim uue muusika ansambel Eestis. Ansambel töötab ilma dirigendita. Ansamblile on iseloomulik tundlik kõlapilt, avatus eksperimentaalsetele ideedele ning ka julgus võtta kavva kõige nõudlikumaid teoseid. Kõrvuti eesti kaasaegse muusika festivalidega on U: esinenud olulistel rahvusvahelistel festivalidel, nagu „Time of Music“ (Viitasaari, Soome), „Sounds New“ (Canterbury, UK), „Nordic Music Days“ (Helsinki, Soome), „Nuova Consonanza“ (Rooma, Itaalia), „Third Practice“ (Richmond, USA), „Biennale di Musica Venezia“ (Itaalia), „Viruosi of 21th Century“ (Recife, Brasiilia), „Dark Music Days“ (Island). Muusikateatri alal on U: töötanud mitmeid kordi koos ühe eesti rahvusvaheliselt tunnustatuma kontseptuaalse tantsu koreograafi ja lavastaja Mart Kangroga.

Hinnainfo

Piletid (15/25/50 eurot) on saadaval piletimüügikeskkonnas Fienta ning keskuse kassas.

Sündmused

Uudiskiri