fbpx

Sündmused

„Gia Kantšeli. Kurbuse inglid“

Film

L 8. oktoober 2022, 16.00

Toimumiskoht

Arvo Pärdi Keskus

Esinejad

Dokumentaalfilm
Rež Teo Jorbenadze (Gruusia, 2017, 48')
Režissöör viibib linastusel!

Tutvustus

NB! Kohal on ka filmi režissöör Teona Jorbenadze!

Gruusia päritolu helilooja Gia Kantšeli on tänapäeva muusikamaailma üks suurkujusid, kes oma  vaimsuse ja maailmatunnetusega kuulus Arvo Pärdi lähedaste sõprade ja mõttekaaslaste ringi. Kantšeli loomingu kontrastiderohkus, dramatism ja samas lihtsus ning läbipaistvus on kasvatanud talle ülemaailmse austajaskonna.  Oma osa selles on Andres Mustoneni ja Tõnu Kaljuste hingestatud ettekannetel, millest Eesti publikul on korduvalt olnud õnn osa saada.

Kunstnik, kes kogu oma elu pidas tähtsaimaks vabadust – nii elulistes valikutes kui loomingus, pidi oma põhimõtete tõttu sageli ka kriitikat taluma. Alates 1991. aastast elas ja töötas Kantšeli Lääne-Euroopas, alul Berliinis ja hiljem Antverpenis, säilitades alati tiheda sideme kodumaa Gruusiaga.

Helilooja 80. sünnipäevaks valminud dokumentaalis “Kurbuse inglid” jälgivad filmiloojad teda kontsertreisil Berliinis, Brüsselis, Tbilisis ja Bakuus. Sõna saavad mõttekaaslastest sõbrad ja mõistagi peaosaline ise. See on lugu kunstniku saatusest tänapäeva maailmas ja murest inimkonna käekäigu pärast. Milline võiks olla maailm, kui me kuuleksime inglite häält? Filmil on mõtteline side Kantšeli 2013. a. valminud samanimelise heliteosega, mis pühendatud vägivalla ja despotismi ohvritele. Esiettekande saatesõnas tunnistas helilooja, et ta ei saa jääda ükskõikseks halastamatuse ja vägivalla lõputute ilmingute suhtes, mistõttu ta muusikas valitseb kurbus ja lein. Ent usk inimvaimu paindumatusse tugevusse tõstab selle ebamoraalsest režiimist kõrgemale. Neil mõtetel on praeguse aja kontekstis eriline tähendus.

Filmi looja, rahvusvahelise haardega režissöör ja produtsent Teona Jorbenadze on arvukate filmi-, teatri- ja teleprojektide autor ja initsiaator. 2014. aastal asutas ta loomingulise ühenduse ConceptArt, mis hõlmab kultuuri väga erinevaid tahke.

„Gia Kantšeli. Kurbuse inglid“ / “Angels of Sorrow”
Autor ja režissöör Teona JorbenadzePikkus 48 minTootja The Artists Union ConceptArtGruusia 2017

Keel: gruusia
Subtiitrid: eesti

Vt ka http://conceptart.ge/

Hinnainfo

Piletid 8€/6€/10€ müügil Fientas ja keskuse kassas.

Pileteid tagasi ei osteta ja ümber ei vahetata.

Sündmused

Tähelepanu! 22. juunil on keskus avatud kuni 16.00, 23. juunil on keskus suletud. Ilusat võidupüha ja toredat jaaniaega kõigile!

Uudiskiri