fbpx

Sündmused

Helid ja vaikus

Filmiõhtu

L 29. august 2020, 17.00

Toimumiskoht

Arvo Pärdi Keskus

Sündmuse korraldaja

Arvo Pärdi Keskus

Tutvustus

“Helid ja vaikus” (Sounds and Silence: Travels With Manfred Eicher).
Režissöörid: Peter Guyer, Norbert Wiedmer.
Šveits, 2009

„Iga heli on minu jaoks kui komeedi saba, mis jätab endast taevasse ereda jälje,” võtab oma elufilosoofia ning suhte muusikasse kokku Manfred Eicher, tõenäoliselt üks maailma parimatest muusikaprodutsentidest. Eicheri 1969. aastal asutatud ja pidevalt auhinnatud Müncheni plaadifirma ECM Records on sünonüümiks Kvaliteedile seda nii klassikalises, eksperimentaal- kui jazzmuusikas. Ta on aidanud maailmaareenile sadade tippartistide loomingut. Võib öelda, et ilmselt üks erilisemaid suhteid on tal Arvo Pärdiga ning seekaudu ka teiste Eesti heliloojate, dirigentide ja muusikutega. nagu Veljo Tormis, Tõnu Kaljuste, Erkki-Sven Tüür, Helena Tulve ja Tõnu Kõrvits.

Ligi viis aastat kestnud võtteperioodi jooksul valminud ning publiku muusikalisele reisile Eestist Argentiinani viiv dokumentaalfilm loob harukordse võimaluse kogeda, kuidas tekib usaldus helilooja ja produtsendi vahel, muutes viimase osaks teose loomisprotsessist. Hämmastav on jälgida, kuidas täielikult muusikale ja artistile pühendunud Eicher suudab avada ja talletada muusika maagia selle kõigis nüanssides, olgu teemaks vanamuusika, nüüdisklassika või tango.

„Helid ja vaikus” on oluline film nii muusika loojatele, nautijatele kui salvestajatele, sest näitab, kuidas me ehk peaksime muusikat tunnetama, väärustama ja kuulama. Nagu märgib filmis Nora Pärt: „Kuigi me oleme juba salvestusest lõpmatuseni väsinud, kuuleme endas ideaalset heli – puhast ja selget. Kuid me teame, et Manfred suudab kuulda meist isegi paremini.” Manfred Eicheri kaaslasteks dokumentaalfilmis on ECMi heliloojad ja muusikud Arvo Pärt, Eleni Karaindrou, Dino Saluzzi, Anja Lechner, Anouar Brahem, Gianluigi Trovesi, Marilyn Mazur, Nik Bärtsch, Kim Kashkashian, Jan Garbarek jt, samuti Tõnu Kaljuste koos TKO ja Eesti Filharmoonia Kammerkooriga, kes lindistavad filmis Pärdi teoseid „Für Lennart in Memoriam” ja „Da Pacem Domine”.

“Helid ja vaikus” linastub laupäeval, 30. augustil kell 17.00 Arvo Pärdi Keskuses.

Hinnainfo

Täispilet 6€
Sooduspilet 4€

Piletiga on võimalik külastad ka keskust.

Sündmused

Uudiskiri