fbpx

Sündmused

John Cage. Rännakud helis

Film

L 18. veebruar 2023, 17.00

Toimumiskoht

Arvo Pärdi Keskus

Esinejad

Režissöörid Allan Miller, Paul Smaczny
Tootja Accentus Music, 2012

Tutvustus

Muusikadokumentaal „John Cage. Rännakud helis“ (John Cage – Journeys in Sound)

Režissöörid Allan Miller, Paul Smaczny
Tootja Accentus Music, 2012
pikkus 60 min

Muusikadokumentaal „John Cage. Rännakud helis“ teeb kummarduse Ameerika tuntuimale avangardistile tema 100. sünniaastapäeval, mida tähistati 2012. aastal.

John Cage oli helilooja, luuletaja, muusikafilosoof, zen-budist, harrastajast seeneuurija ja mida kõike veel, kuid talle kirge pakkunud valdkondade loetlemisest ei piisa, et mõista Cage’i originaalsust ja mõju 20. sajandi kultuuris. Cage töötas välja oma kompositsioonimeetodi ehk nn juhusemuusika, leiutas ja võttis kasutusele ettevalmistatud klaveri ning kirjutas muusikat toataimedele, majapidamistarvetele ja teistele ebaharilikele „instrumentidele”. 20. sajandi üheks olulisemaks kontseptuaalseks kunstiteoseks on Cage’i „4’33”“, mille noodis ei ole fikseeritud ainsatki heli, vaid teos moodustub 4 minuti ja 33 sekundi jooksul ruumis juhuslikult kõlavatest helidest. Cage’i otsinguline vaim nihutas võimalikkuse piire, uurides ja kasutades helide kõikvõimalikke avaldumisvorme. Helilooja enda sõnul püüdis ta avada kuulajate silmad ja kõrvad müra ja muude nähtuste ilule, mis tavaliselt muusikaks ei kvalifitseeru.

Nimekate dokumentalistide Allan Milleri ja Paul Smaczny loodud film vahendab intervjuusid Cage’i ja tema sõprade, muusikateadlaste, kaasheliloojate ja interpreetidega, katkendeid teoste ettekannetest ja haruldasi arhiivikaadreid, avades mänguliselt Cage’i ande erinevaid tahke. Sõna saavad Yoko Ono, David Tudor, Christian Wolff, Steffen Schleiermacher, Irvine Arditti, Toshio Hosokawa, Mayumi Miyata, Calvin Tomkins ja paljud teised.

Film on pälvinud mitmeid auhindu, muuhulgas parima dokumentaalfilmi tiitli festivalil „Kuldne Praha 2012“. Žürii hinnangul oli tegemist hiilgava ja intiimse austusavaldusega 20. sajandi ühele mõjukamale kunstnikule. „Filmitegijatel õnnestus esile tuua John Cage’i uudishimu, huumor ja lõpuks inimlikkus ning muuta avangardsed kontseptsioonid atraktiivseks laiemale publikule,“ leidis žürii.

Filmi treiler: https://www.youtube.com/watch?v=k8gMr0RKad4

Sündmused

Tähelepanu! 22. juunil on keskus avatud kuni 16.00, 23. juunil on keskus suletud. Ilusat võidupüha ja toredat jaaniaega kõigile!

Uudiskiri