fbpx

Sündmused

Mustand kui sisekõne

Loeng

L 31. oktoober 2020, 15.00

Toimumiskoht

Arvo Pärdi Keskus

Esinejad

Peeter Torop

Tutvustus

Kirjandusteoste tekstoloogiline uurimine on lähtunud loominguprotsessi mõistmise soovist. Ideaaliks võiks pidada kõigi mustandmaterjalide kronoloogilist järjestamist, et oleks jälgitav autori teekond uue teose loomise ideest lõpliku tekstini. Kuid lisaks sellele on oma kronoloogia ka igal mustandilehel. Erinevate elementide koosolu mustandilehel võib peegeldada loomingulise mõtteviisi eripära. On joonistavaid kirjanikke ja on neid, kes panevad märksõnadena kirja oma assotsiatsioonid. Need võivad peegeldada seda kultuuriruumi, milles antud teose kirjutamine toimub ja millega tekivad intertekstilised seosed. Mõni looja alustab pildist ja jõuab siis sõnani, mõni teeb vastupidi. Mõlemal juhul saame jälgida looja suhtlemist iseendaga, loomingulist autokommunikatsiooni ehk autori sisekõnet. Loeng käsitleb mustandeid loomingulise mõtteprotsessi osana ja toob näiteid erinevatest loomingumeetoditest ja kultuurivaldkondadest.

Peeter Torop on Tartu Ülikooli filosoofia ja semiootika instituudi semiootika osakonna kultuurisemiootika professor. Tema uurimisvaldkondadeks on kultuurisemiootika kõrval tõlke- ja kirjandussemiootika, filmi- ja transmeedia uuringud. Ta on uurinud Fjodor Dostojevski ja August Sanga käsikirjalist pärandit, ka mustandeid.

Hinnainfo

Sissepääs keskuse piletiga.

Sündmused

Tähelepanu! 22. juunil on keskus avatud kuni 16.00, 23. juunil on keskus suletud. Ilusat võidupüha ja toredat jaaniaega kõigile!

Uudiskiri