fbpx

Sündmused

Noviits

Filmiõhtu

N 23. august 2018, 18:00

Toimumiskoht

Sõpruse kino (Vana-Posti 8)

Sündmuse korraldaja

Arvo Pärdi keskus

Tutvustus

„Noviits“ („Novitiate“)
2017, USA
Rež Maggie Betts
123′

Möödunud aasta Sundance’i filmifestivalil parima debüütrežissööri auhinna võitnud Maggie Bettsi film „Novitiate“ asetub ajaliselt 1960. aastate Ameerika Ühendriikidesse ning räägib religioonikaugest perest pärit noore tüdruku usulise ärkamise loo. Peamiselt üksikemaga kasvanud Cathleen leiab end tihti eraldatuna, vaikuses ja aina tihedamini ka kirikus missadel ning 17-aastaselt teatab ta ootamatult, et kavatseb minna nunnakloostrisse. Enne lõplikku otsust, kas saada Jeesus Kristuse pruudiks, sõlmida püha abielu ning pühendada terve oma elu Jumala teenimisele või naasta ilmalikku ellu, tuleb läbida katsumusterohke noviitsiaeg, mil sisemised kõhklused ja küsimused korralikult proovile pannakse.

Kui palju on lubatud kogeda tundeid ja mis on õigem armastus – kas see, millest räägib tema lihane või vaimulik ema? Kas Jumal või hoopis teine inimene saab anda rohkem õnne, lohutust ja armu? Kust jookseb patu ja lubatu piir ning kes selle üle otsustab? Kristliku kloostrielu juurde käiv noviitsiaeg esitab sääraseid vastuokslikke küsimusi ilmselt palju intensiivsemalt, kui seda saab kogeda tavaelus, seda enam veel hilises teismeeas, mil maailma korra ja mõtte küsimused niigi keha ja hinge segadusse ajavad.

Cathleeni isikliku kloostriloo taustal toimub ka 20. sajandi teoloogiat ja katoliku kirikut enim reforminud Vatikani II kirikukogu, mille esitatud uuendused jõuavad kaasa rääkima ka noore noviitsi elusaatuse määramisel.

Filmis kõlab palju Arvo Pärdi loomingut ning ära võib tunda teoseid „Lamentate“, „My Heart’s in the Highlands“, „Peegel peeglis“ ning filmi lõpu otsustavail hetkil kõlab õrn „Sieben Magnificat-Antiphonen“.

Sündmused

Uudiskiri