fbpx

Sündmused

Salamise sõdurid

Filmiõhtu

K 24. august 2016, 18:00

Toimumiskoht

Sõpruse kinos (Vana-Posti 8)

Sündmuse korraldaja

Arvo Pärdi keskus

Tutvustus

Soldiers of Salamina
Rež David Trueba, Hispaania, 2003, 113’

„Salamise sõdurid” põhineb 2001. aastal ilmunud Javier Cercase samanimelisel menuromaanil, millest on saanud üks Hispaania uusima kirjanduse tähtteoseid (2015. aastal tõlgitud ka eesti keelde). Filmi peategelaseks on noor õppejõud Lola Sánchez, kes kirjutab artiklit Hispaania kodusõjas natsionalistlike jõudude poolel võidelnud ja hiljem Franco režiimi ministriks tõusnud kirjanikust Rafael Sánchez Mazasest. Kodusõja lõpul vabariiklased vangistavad ta ja viivad koos viiekümne mehega hukkamisele. Mazasel õnnestub kuulide eest metsa põgeneda ja tihnikusse varjuda. Teda otsima saadetud noor vabariiklaste sõdur leiab Mazase peidukoha, kuid ei reeda teda ja jätab ta ellu. See sündmus on ka filmi ajaloolise liini keskseks episoodiks, mida vaatajad hakkavad filmi edenedes nägema mitmest eri vaatenurgast.

Ühest küljest on tegu Hispaania ajaloo keerukat läbipõimitust hästi avava filmiga, teisalt aga on see ka lugu loomekriisis vaevlevast üksildasest intellektuaalist kirjanikust, kes jõuab ajaloorägastikust tõe otsimisega üldinimlikult liigutavate tõdemusteni.

Valusalt Hispaania ühiskonda puudutava teose lavastas mitmekülgselt andekas stsenarist, kirjanik, näitleja ja režissöör David Trueba ning peaosas teeb kandva rolli näitlejatar Ariadna Gil.
Film algab mustvalgete kaadritega ja Pärdi „Fratresega”, mis läheb sujuvalt üle looks „Peegel peeglis”, kui tegevus kandub värvilisse tänapäeva. Need lood kõlavad filmi jooksul korduvalt ja pikkade lõikudena üksteise sisse põimudes ning neile lisandub dramaatilisemaid toone pakkuv „Cantus Benjamin Britteni mälestuseks”.

Sündmused

Tähelepanu! 22. juunil on keskus avatud kuni 16.00, 23. juunil on keskus suletud. Ilusat võidupüha ja toredat jaaniaega kõigile!

Uudiskiri