fbpx

Sündmused

Sergei Zavjalovi „Kvartett Horatiuse teemal“ ja mõnda selle kontekstist

Loeng

L 15. august 2020, 16.00

Toimumiskoht

Arvo Pärdi Keskus

Esinejad

Aare Pilv

Tutvustus

Ootame teid 15. augustil kell 16 kirjanduslikule vestlusõhtule „Sergei Zavjalovi „Kvartett Horatiuse teemal“ ja mõnda selle kontekstist“.

Teksti loeb ja selle üle mõtiskleb Aare Pilv.

Peterburis oma tegevust alustanud, hiljem Soomes ja praegu Šveitsis elav Sergei Zavjalov on tänapäeva vene luule üks olulisemaid ja kõrgkultuursemaid autoreid. Tema looming pole mahukas, kuid see-eest väga tihe ja kaalukas. Tavaliselt kirjutab ta oma teosed pikemate tsüklitena, mis on täis viiteid erinevatele kirjanduslikele traditsioonidele antiigist (Zavjalov on erialalt klassikaline filoloog) kuni 20. sajandi modernismini, aga ka soome-ugri kaduvale pärimusele (ta on juurtelt mordvalane), ja järgivad sageli muusikalisi kompositsioonivõtteid.

„Kvartett Horatiuse teemal“ on tema seni viimane teos, valminud 2017 ja seni eesti keelde tõlkimata – nii et tegu on n-ö Eesti esmaettekandega. Kuna see tekst ehitub Horatiuse kuulsa oodi „Melpomenele“ („Exegi monumentum“) ümber, olles osalt ka selle tõlge, tuleb juttu ka kontekstist: Horatiuse tõlkimisest, Puškini kuulsast samanimelisest luuletusest, mis on Horatiuse teksti modifikatsioon, ning Puškini teksti eesti tõlgetest.

Aare Pilv on Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse teadur, tõlkija ja kirjanik. Tõlkijana on teda huvitanud nii vene avangardism 1910.–20. aastatel (Harms, Vvedenski, Hlebnikov, Gastev), kontseptualism (Lev Rubinstein) ja sajandivahetuse luule, sealhulgas eestivene ja lätivene autorid. Valmimas on Eesti venekeelse luuletaja Larissa Joonase valikkogumik. Sergei Zavjalovilt on Aare Pilve tõlkes varem ilmunud kogumik „Meelika. Kõned“ (2015) (tõlgitud koos Katrin Väliga) ning teos „Nõukogude kantaadid“ Vikerkaares 2017, nr 6 (vikerkaar.ee/archives/21721).

Kutsume kõiki huvilisi kuulama ja kaasa mõtlema!

 

Hinnainfo

Sissepääs keskuse piletiga.

Sündmused

Uudiskiri