fbpx

Sündmused

Üheskuulamine. Fratres

Muusikaline vestlusõhtu

L 11. veebruar 2023, 16.00

Toimumiskoht

Arvo Pärdi Keskus

Esinejad

Kristina Kõrver
Aile Tooming
Harry Traksmann (viiul)
Marrit Gerretz-Traksmann (klaver)

Tutvustus

Jätkub Arvo Pärdi Keskuse uus sündmuste sari „Üheskuulamine“, mille keskmes on muusika teadlik kuulamine. Kutsume publikut muusika sisse ja helide taha, avastama teoste loomisega seotud vaimset ja muusikalist konteksti.

Sel korral on tähelepanu all Arvo Pärdi üks tuntumaid ja armastatumaid teoseid, 1977. aastal valminud „Fratres“. Helilooja teoste nimekirjast leiame sellest 18 erinevat versiooni – võime kuulata „Fratrest“ mitmesuguste ansamblite, aga ka orkestri esituses, nii solistiga kui ka ilma. Kuid kõik need eriilmelised tämbrimaailmad põhinevad ühel ja samal muusikalisel DNA-l ning peegeldavad Pärdi tintinnabuli-esteetika muusikalisi ja vaimseid otsinguid.

„Üheskuulamisel“ räägime teose sünniloost ning uurime, millest kõnelevad Arvo Pärdi Keskuses leiduvad arhiivimaterjalid. Milliseid jälgi loomeprotsessist peidavad helilooja visandivihikud ja käsikirjalised noodid? Millised ideed ja inimesed on „Fratrese“ muusikat inspireerinud? Millest annavad tunnistust Arvo Pärdi sõnalised ülestähendused tema muusikapäevikutes? Millised ideed, loetud tekstid ja külastatud paigad mõjusid heliloojale sel ajal vaimselt rikastavalt? Kuulame „Fratrese“ erinevaid kõlavärve heliplaatidelt ja elavas esituses.

Teost aitavad avada Kristina Kõrver ja Aile Tooming Arvo Pärdi Keskusest.

„Fratres“ viiulile ja klaverile kõlab Harry Traksmanni ja Marrit Gerretz-Traksmanni esituses.

 

Sündmused

Uudiskiri