fbpx

Uudised

Arvo Pärdi Keskuse avamine tunnistati aasta muusikasündmuseks

27.03.2019

Eesti Fonogrammitootjate Ühing tegi teatavaks tänavused Eesti muusikaettevõtluse auhindade saajad. Aasta muusikasündmuse vääriliseks hinnati Arvo Pärdi Keskuse pidulik avamine, mis toimus 2018. aasta oktoobris.

Arvo Pärdi Keskuse pidulik avamine tõi mitme omavahel seotud muusikasündmuse raames kokku hinnatuimad Pärdi esitajad nii Eestist kui ka välismaalt. Kontserdid ühendasid tervikuks Arvo Pärdi elus olulist rolli mänginud ja mängivad interpreedid, teda inspireerinud muusika ning Pärdi enda märgilised teosed.

12. oktoobri eelõhtu kontsert Tallinnas Niguliste kirikus tõi Eestisse rahvusvahelise tuntusega vanamuusikaansambli Graindelavoix, kes on oma multidistsiplinaarse ja teedrajava lähenemisega vanamuusikale võitnud mitmeid auhindu.

Arvo Pärdi Keskuse piduliku avamise kesksel sündmusel 13. oktoobril astusid üles Arvo Pärdiga pikaajaliselt koos töötanud ning maailmas hinnatud Pärdi muusika esitajad Eestist – Eesti Filharmoonia Kammerkoor, ansambel Vox Clamantis ja Jaan-Eik Tulve, Tallinna Kammerorkester ja Yxus Ensemble. Nende kõrval esines avamiskontserdil ka maailma üks nõutuimaid viiulisoliste, Anne Akiko Meyers, kes avas ühtlasi 14. oktoobril keskuse kontsertide hooaja.

Nõudlikku ja tundlikult koostatud kava helilooja märgilistest teostest juhatas Pärdi muusika salvestustega mitmeid tunnustusi võitnud dirigent Tõnu Kaljuste. Avamise üllatusena kõlas lõpus Eesti esiettekandes Arvo Pärdi seni uusim teos „Ja ma kuulsin hääle …“

Arvo Pärdi Keskuse tegevjuhi Anu Kivilo sõnul on keskuse avamisel laiem kultuuriline tähendus: „Arvo Pärdi Keskuse olemuseks on elav loominguline keskkond, mille sisuline algimpulss on Pärdi mõttemaailma vaimne kontekst ning maailmas nii laialt tuntud Eesti helilooja looming. Olles avanud oma uksed laiemale avalikkusele, tõmbab keskus maailmas tähelepanu eesti muusikale ning kultuurile, kuid ka Eestile laiemalt,“ sõnas Kivilo.

Koostöös Eesti rahvusringhäälinguga jõudsid avamissündmused ETV ja Klassikaraadio vahendusel rohkem kui 100 000 Eesti inimeseni.

Eesti muusikaettevõtluse auhindade nominendid valib igal aastal välja üle 30-liikmeline žürii, mis koosneb erinevates muusikavaldkondades aktiivselt tegutsevatest isikutest. Kõigi kategooriate puhul hinnati kandidaatide tegevust ja panust 2018. aasta raames.

Eesti muusikaettevõtluse auhinnad on ellu kutsutud selleks, et tunnustada neid Eesti muusikavaldkonnas tegutsevaid isikuid, kes ei pruugi olla laval, kuid teevad kõik selleks, et muusikasõpradel oleks mida ja kus kuulata, vaadata ja osta. Kokku jagatakse tunnustust 16 kategoorias.

Eesti muusikaettevõtluse auhindu annab 2015. aastast välja Eesti Fonogrammitootjate Ühing.

Uudiskiri