fbpx

Uudised

Arvo Pärdi Keskuses esilinastub dokumentaalfilm Valentin Silvestrovist

07.10.2021

9. oktoobril kell 15 algaval filmiõhtul Arvo Pärdi Keskuses tuleb ekraanile uus dokumentaalfilm Ukraina nimekaimast heliloojast Valentin Silvestrovist, mehest, keda seob Arvo Pärdiga läbi elu kestnud mõttekaaslus ja sõprus ning kelle loomingulistel teekondadel on mitmeid kokkupuutepunkte. Eesti esilinastusel osalevad filmi autor, režissöör Sergi Bukovski ja helirežissöör Igor Barba.

Kolmeosaline dokumentaal kulgeb läbi Silvestrovi erinevate loomeperioodide, 1960-ndate avangardist, 1970-ndate postmodernismist metafoorsete teoste ja viimaste aastate loominguni välja, mis köidavad kuulajaid üle kogu maailma. Näeme suure talendi ja tema vastuolulise ajastu lugu, mille raamidesse ta ei mahtunud ega püüdnudki mahtuda. Filmi autor Sergi Bukovski avab oma portreteeritavat tundlikul ja diskreetsel moel helilooja mõtteile ja meeleoludele ruumi andes. Kaamera jälgib proove ja salvestusi, kus Silvestrovi nõudlik kõrv esitustele mööndusi ei tee. „Kraaksuvad nagu varesed,“ nuriseb maestro, kes väärtustab õrna tundlikku kõla – dolce leggiero, mis seostub ta lapsepõlve mälestustes pääsukeste lendlemisega. Usutlustest ja meenutustest aimub tema ande haruldus ja mõttemaailma sügavus.

Arvo Pärdi Keskuse muusikafilmide programmi kuraator Heidi Pruuli loeb filmi tugevuseks viisi, kuidas Silvestrovi helimaailm ja elukäik omavahel põimununa vaatajateni tuuakse.
„Filmi loojad on suutnud kaevuda Silvestrovi muusika sügavusse ja sealt inspiratsiooni ammutades luua omanäolise pildikeele. Tähenduslikud kujundid ‒ paneelmajade trööstitu hallus, kuivanud kaktus aknalaual, kelgutajad jõel, hämarusse kaduvad rongid, unustusse vajunud suvilarajooni nostalgia, kärbsed ämblikuvõrgus ‒ loovad Silvestrovi mõtteid ja muusikat toetava poeetilise atmosfääri. Filmi alguskaadritest kuni lõpuni on tunda, et tegemist on andekate ja küpsete loojatega,“ ütleb Pruuli.

Filmi režissöör Sergi Bukovski on oma 30-aastase karjääri jooksul teinud 40 dokumentaalfilmi, neist mitmed on pälvinud tunnustuse festivalidel DOK Leipzig, Obehauseni filmifestival, Krakowi filmifestival, Nyoni rahvusvaheline filmifestival „Visions du Réel“, Amsterdami rahvusvaheline dokumentaalfilmide festival (IDFA), Kiievi rahvusvaheline filmifestival „Molodist“ jt. Helirežissöörid Igor Barba ja Boris Peter pälvisid sel aastal filmi „V. Silvestrov“ heli eest Ukraina Filmiakadeemia auhinna  (Boris Peter postuumselt).

Tootja: MaGiKa-Film (Ukraina)
Produtsent: Gennadi Kofman
Pikkus: 143′
Valmimisaasta: 2020

Uudiskiri