fbpx

Uudised

Arvo Pärdi “Kleine Litanei” maailma esiettekanne Viinis

07.12.2015

10. detsembril tuleb Viinis esiettekandele uus teos Arvo Pärdilt   – a cappella segakoorile loodud “Kleine Litanei” (“Väike litaania”)

Teos on valminud 2015. aasta oktoobris Wien Museumi tellimusel Viini Virgilkapelle ehk püha Virgiliuse kabeli taasavamise puhul. Pidulikul avaõhtul kõlab „Kleine Litanei“ Arnold Schönbergi koori ja dirigent Erwin Ortneri esituses, kellele teos on ka pühendatud.

Püha Virgiliuse kabeli näol on tegemist väga omapärase keskaegse pühakojaga, mis asub Viini südalinnas otse toomkiriku esise Stephansplatzi all, 12 meetri sügavusel maa sees. See 13. sajandil rajatud krüpt kuulus algselt väikese püha Magdaleena kiriku juurde, mida kasutati peamiselt matuseteenistuseks. Kui kirik 18. sajandi lõpul tulekahjus hävis, jäi varemete alla kadunuks ka Virgiliuse kabel, mis taasavastati alles 1973. aastal seoses Viini uute metrooliinide ehitamisega. Pärast aastaid kestnud renoveerimistöid avatakse kabel nüüd väikese keskaja muuseumina.

Oma nime on kabel saanud püha Virgiliuse järgi, kelle auks oli pühitsetud üks kabeli mitmest altarist. Virgilius (u 700–784) oli Iirimaalt pärit benediktiini munk, teoloog ja filosoof ning oma elu viimastel aastakümnetel Salzburgi piiskop.

Arvo Pärdi sõnul on „Kleine Litanei“ alandlik pöördumine selle suure varakeskaegse teoloogi ja mõtleja poole ning kutse palvele ja mõtisklusele. Teksti dramaturgilise vormi on traditsioonilistest palvevormelitest koostanud helilooja ise.

Kabeli avatseremoonial kõlab veel teinegi Pärdi teos, 2007. aastal loodud „Deer’s Cry“, mille teksti autoriks on Virgiliuse kaasmaalane püha Patrick. Mõlemad teosed esitab Arnold Schönbergi koor, kelle peent interpretatsiooni Pärt väga kõrgelt hindab, nimetades neid muusikuteks, kes näivad tema loomingut hetkega mõistvat.

 

Tähelepanu! 1. mail on keskus suletud. Ilusat kevadpüha!

Uudiskiri