fbpx

Uudised

Arvo Pärdi teose „Kui Bach oleks mesilasi pidanud …“ uue versiooni esiettekanne Zürichis

25.09.2019

Oktoobri esimestel päevadel avab sügishooaja Zürichi Tonhalle orkester, dirigendipuldis Paavo Järvi, kes alustab oma esimest hooaega selle väärika 150-aastase kollektiivi peadirigendi ja muusikajuhina. Kolmel õhtul 2.–4. oktoobrini kõlab kontserdi avaloona Arvo Pärdi teose „Kui Bach oleks mesilasi pidanud …“ uue versiooni esiettekanne.

Tegemist on 1976. aastal valminud teosega, mida helilooja on hilisematel aastatel korduvalt ümber töötanud. Algselt klavessiinile, instrumentaalansamblile ja lindile loodud originaalversioonist tegi Arvo Pärt juba 1984. aastal uue seade klaverile, puhkpillikvintetile, keelpilliorkestrile ja löökpillidele. Nüüd, 35 aastat hiljem pöördus ta sama materjali juurde tagasi ning töötas 2019. aasta kevadel kogu partituuri veel kord läbi.

„Soovisin muuta teost senisest kompaktsemaks ja haaratavamaks ning tuua muusikalist struktuuri veelgi selgemalt esile. Selleks oli vaja läbi viia n-ö partituuri salenduskuur,“ selgitab Arvo Pärt. „Kuna tegemist on väga range süsteemiga, mis põhineb arvul neli ja nootidel B-A-C-H, siis ei olnud seda võimalik teha ainult kustutuskummi ja kääridega,“ lisab ta „vaid pidin teoses läbivalt tegema uued arvutused ning muutma pisut ka muusikas peituvat valemit.“

Alates 1976. aastast on „Kui Bach oleks mesilasi pidanud …“ pühendatud muusikakriitik Ofelia Tuisule (1919–1981), Arvo Pärdi loomingu ja laiemalt avangardse muusika veendunud toetajale ja eestkõnelejale. Teose mitteametlik alapealkiri „Muusikateadlase portree ühe herilaspere foonil“ annab küllap hästi aimu kriitiku pingelistest suhetest toonase tsensuuriga, kuid selles leidub viiteid ka muusikalistele kujunditele, nagu Bachi nimetähtede motiiv või herilaste-mesilaste suminat meenutav keelpillipartii.

Paavo Järviga seob heliloojat juba aastatepikkune inspireeriv koostöö. Arvo Pärt: „Paavo Järvi ei ole mitte ainult minu kaasmaalane, vaid ka muusik, keda ma väga kõrgelt hindan ja kelle muusikalist tunnetust ma usaldan. Võin täie kindlusega oma viimase töö tema kätesse anda ja ootan rõõmuga meie koostööd Zürichis.“

Zürichi Tonhalle orkestri avakontsertidel kõlab Paavo Järvi juhatusel lisaks Arvo Pärdile ka Jean Sibeliuse sümfooniline süit „Kullervo“, kus solistide Johanna ja Ville Rusaneni ning Zürichi Lauluakadeemia koori kõrval astub lavale ka Eesti Rahvusmeeskoor (koormeister Mikk Üleoja).

Tähelepanu! 22. juunil on keskus avatud kuni 16.00, 23. juunil on keskus suletud. Ilusat võidupüha ja toredat jaaniaega kõigile!

Uudiskiri