fbpx

Uudised

Arvo Pärdi vanavanematele kuulunud piibel jõudis helilooja juurde tagasi

06.12.2018

Kirjanik Jaan Kaplinski hoidis aastaid hoolsalt tallel Arvo Pärdi vanavanematele kuulunud, 1863. aastal trükitud piiblit. Selle heliloojale tagasitoimetamist oli Kaplinski mitu korda jutuks võtnud ning nüüd sai see teoks. Piibel on Arvo Pärdile eriti kallis, sest just sellest luges helilooja vanaema talle lapsepõlves pühapäeviti ette.

Enne läände emigreerumist 1980. aastal jagasid Arvo ja Nora Pärt palju isiklikke asju sõpradele ja tuttavatele laiali. Kaasa sai võtta ainult kõige olulisemad isiklikud ja heliloominguga seotud esemed, mille perekond suutis mahutada kohvritesse ja mida oli lubatud Eestist kaasa võtta. Piibel jäi hoiule perekonnatuttava, kirjanik Jaan Kaplinski kätte.

Aitäh Jaan Kaplinskile, kes piiblit hästi hoidis!

Peamine osa Arvo Pärdi arhiivis leiduvast materjalist hakkas kogunema alates 1980. aasta jaanuarist, pärast perekonna Eestist lahkumist. Nüüd on enne ärasõitu laiali jagatud perekonna isiklikke asju hakatud tagasi tooma. Näiteks 2016. aastal andis pianisti ja muusikateadlase Vardo Rumesseni lesk Maaja Rumessen Arvo Pärdi Keskusele üle mitu karbitäit Arvo Pärdi loominguga seotud isiklikke dokumente: märkmike, kirju, kontserdikavasid ja ajaleheväljalõikeid, mis olid kodumaalt minnes jäetud Rumessenite perekonna hoolde. Oktoobris, vahetult enne keskuse uue hoone avamist, tõi Toomas Siitan kümmekond väga huvitavat fotot heliloojast ja tema perekonnast, mis olid tehtud alates 1970. aastate algusest kuni ärasõiduni. Sellised annetused on helilooja arhiivikogule hindamatuks täienduseks.

Uudiskiri