Väljaanded

Mängime Pärti

Arvo Pärdi Keskuse ja VHK Muusikamaja koostööna toimus 4. juunil 2011 algusega kell 17 Rootsi-Mihkli kirikus (Rüütli 7/9) “Kontsert Arvo Pärdi loomingust”.

Noores eas kujundavad muusikuid sageli õpetaja sõnad, nende inspireerimisoskus ja eeskujuks olemise võime. VHK Muusikakooli ja Muusikamaja ideeks on säilitada lastes õppeprotsessi kaudu rõõm muusikast, leida igale õpilasele väljund eneseteostamiseks muusika abil ja pakkuda võimalust kogeda õnnestumisrõõmu.

Suure töö tulemusena valmis omalaadne ja liigutav kontsert, kus astusid üles Vanalinna Muusikamaja tütarlastekoor, Püha Miikaeli poistekoor ning Vanalinna Hariduskolleegiumi Muusikakooli ansamblid ja solistid VHK lasteaia laste ja õpetajate kaastegevusel. Õpilaskontserdiks valmistumine pakkus suurt väljakutset nii noortele muusikutele kui ka õpetajatele ja õppeprotsessis osalenud heliloojale.

Pühenduskontserdil tuli ettekandele 18 pala, millest osa on loodud helilooja noorpõlves spetsiaalselt lastele, ent kavas oli ka teoseid, mis kuuluvad täiskasvanute kooride, ansamblite ja solistide maailmarepertuaari. Mängisid noored pianistid, kõlasid plokkflöödid, kitarrid, tšello, kannel ja orel. Tütarlastekoori juhatas Maarja Soone ning Kadri Hundi ettevalmistatud poistekoori juhatas Mikk Üleoja. Klaveri taha istus korraks ka helilooja ise, et saata pala “Vater unser”.

Kontserdi ettevalmistusprotsessi videoülesvõtted ja kontserdi salvestis arhiveeritakse Arvo Pärdi Keskuses.

Täname oma toonast suurtoetajat Swedbanki, Vanalinna Hariduskolleegiumi muusikamaja ja muusikakooli õpetajaid, õpilasi ja kõiki projektiga seotud inimesi ning Rootsi-Mihkli kirikut.

„Suutlikkus märgata on osa tarkusest. Samuti kuulamise – kuulmise – oskus. Et suuta vahet teha olulisel ja mitteolulisel – olgu ta suur või pisike, vali või vaevukuuldav. Selles on küsimus.”
/Klaveriõpetaja Ille Martini sõnad muusikakooli lõpetavale 17-aastasele Arvo Pärdile/

Õpetaja Ille Martini sõnad on saatnud heliloojat kogu elu. Immo Mihkelsoni raadiosaates räägib Arvo Pärt „Mitte midagi ma ei saanud sellest aru, mis ta sinna sisse kirjutas mulle. Ma lugesin seda ja minu jaoks see läks nagu minu kõrvadest mööda. Ma tundsin, et see oli südamest kirjutatud ja … head soovid nagu tulevikuks, aga see saladus. Tegelikult see avanes minu jaoks alles 20-25 aastat hiljem.”

Arvo Pärdi Keskuse, Vanalinna Hariduskollegiumi, filmistuudio Minor Film ja muusikakirjastuse Universal Edition koostöö tulemusena valmis õpilaskontserdist ja proovidest 2012. aasta kevadel ka DVD-komplekt “Mängime Pärti”, mis on saadaval keskuse veebipoes.

Valitsuse kehtestatud piirangute tõttu on keskus suletud kuni 17. jaanuarini.

Pood