fbpx

Uudised

Gidon Kremer 70

27.02.2017

27. veebruaril saab 70-aastaseks meie aja üks silmapaistvamaid ja omanäolisemaid interpreete Gidon Kremer. Legendaarse viiuldaja David Oistrahhi õpilane on oma kunstnikutee jooksul võitnud mitmeid kaalukaid konkursse, pannud aluse kuulsale Lockenhausi festivalile Austrias ja rajanud isikupärase ning kauni kõlakultuuriga kammerorkestri Kremerata Baltica. Lisaks on Kremerist tänu tema raugematule armastusele ja uudishimule muusika vastu kujunenud kaasaja heliloojate poolt enim hinnatud interpreete.

Gidon Kremeri koostöö algus Arvo Pärdiga ulatub aastakümnete taha. 1977. aastal toimus ajalooline „Tabula rasa“ esiettekanne, mis Gidon Kremeri, Tatjana Grindenko, Alfred Schnittke ning Leedu Kammerorkestri esituses ECMi plaadile jäädvustatuna on puudutanud ja mõjutanud paljusid kuulajaid, olles ühtlasi eeskujuks Pärdi muusika interpreteerimisel. Helilooja tintinnabuli-teosed leidsid väljaspool Nõukogude Liidu piire laiemat kõlapinda just tänu Gidon Kremerile.

Nii Pärt kui ka Kremer emigreerusid 1980. aastal ja nende kontakt, mis oli alguse saanud Eestis, jätkus juba saksakeelses kultuuriruumis.

Wenn es Dich, lieber Gidon, nicht gegeben hätte,
hätte es auch „Tabula rasa“ nicht gegeben.
Wenn es „Tabula“ nicht gegeben hätte,
würde es auch mich nicht geben.

Dein dankbarer,
Arvo

Kui ei oleks olnud Sind, kallis Gidon,
ei oleks ka „Tabula rasat“.
Kui ei oleks olnud „Tabulat“,
ei oleks ka mind.

Tänuga
Sinu Arvo

Helilooja õnnesoovidega ühineb ka Arvo Pärdi Keskus.

Tähelepanu! 22. juunil on keskus avatud kuni 16.00, 23. juunil on keskus suletud. Ilusat võidupüha ja toredat jaaniaega kõigile!

Uudiskiri