fbpx

Uudised

Väliseestlase Juta Kurmani erakogu

05.11.2015

Septembris jõudis Arvo Pärdi Keskuse arhiivi Juta Kurmani erakogu, kuhu on koondatud Arvo Pärdi loomingut puudutavad materjalid. Arvo Pärdi Keskus võttis tänuga vastu dokumendikogu, milles leidub nii Juta Kurmani enda kui ka tema sõprade ja tuttavate saadetud kirju, märkmeid, artiklite väljalõikeid, ettekannete kavasid jm aastatest 1980-2006.

Juta Kurman (1912-2015) oli väliseesti kultuuritegelane, laulja, muusikakriitik ja õpetaja. 1940. aastal lõpetas ta Tallinna Konservatooriumi lauluerialal. Pärast emigreerumist 1944. aastal jätkas ta lauluõpinguid New Yorgi Muusikakolledžis. Juta Kurman oli ajalehe Vaba Eesti Sõna muusikakriitik ning aktiivne muusikaelu korraldaja Eesti Helikunsti Keskuses USAs. Ta pühendas end eestlastest muusikute andmebaasi koostamisele, samuti nende tegevuse kajastamisele peamiselt ajalehes Vaba Eesti Sõna. Juta Kurman tutvustas väliseesti ajakirjanduses ka Arvo Pärdi teoste ettekandeid Põhja-Ameerikas. Erakogus leidub 130 väliseesti ja USA ajalehtede artiklit aastatest 1980-2006, neist neli Juta Kurmani enda sulest.

1981-1982 oli Juta Kurman üks Arvo Pärdi esimese Ameerika-turnee New Yorgi külastuse korraldajaid, reisitoetuse kogujaid ja ülevaate andjaid väliseesti meedias.

Juta Kurmani väärtuslikku erakogu ootab ees põhjalik tutvumine ning talletamine Arvo Pärdi Keskuse arhiivis. Oleme Juta Kurmanile väga tänulikud.

Uudiskiri