fbpx

Uudised

Keskust külastas Briti kontratenor David James

30.09.2019

Nargenfestivali Pärdi päevade raames Arvo Pärdi Keskuses kontserdi andnud kontratenor David James jagas keskuse arhiivile väärtuslikke mälestusi oma kokkupuudetest Arvo Pärdi ja tema muusikaga.

7. septembril 2019 andis Pärdi päevade raames keskuse saalis kontserdi inglise kontratenor David James, kes on üks tundlikumaid Arvo Pärdi muusika interpreete juba aastakümneid. Nii The Hilliard Ensemble’i koosseisus kui ka sooloesinejana on ta osalenud paljude helilooja teoste (esi)ettekannetel ja (esma)salvestustel. Praeguseks ligi 40 aastat Arvo Pärdi muusikaga lähedases kontaktis olnud laulja jagas pärast kontserti publikule oma teadmisi nii Pärdi muusika interpretatsiooni kohta kui ka meenutas olulisi ettekandeid vestluses EMTA muusikateaduse professori Toomas Siitaniga. Päev varem aga sai keskuse arhiivi huvitavat täiendust tema põhjalike kommentaaride ja mälestuste näol paljude ettekannete ja salvestusprotsesside kohta.

Hilliard Ensemble’i proovi tõi Arvo Pärdi partituurid esimest korda asutajaliige Paul Hillier 1984. aastal. Ansambli esimene kokkupuude Arvo Pärdiga oli 1985. aasta juunis Londonis BBC Raadio 3-s tema teoste salvestusel. David Jamesil on väga selgelt meeles helilooja reaktsioon pärast teoste ettelaulmist: helilooja hinnangul kõlas see muusika täpselt nii nagu tema peas teoste loomise ajal. Seda peab David James ansambli jaoks suurimaks komplimendiks.

Sellest ajast alates kuni ansambli tegevuse lõppemiseni 2014. aastal oli Pärdi looming pidevalt Hilliard Ensemble’i repertuaaris. 1987. aastal ilmus nende esimene Pärdi muusikaga heliplaat ‒ ECMi märgi all salvestatud „Arbos“, mis tõi kuulajateni Pärdi esimesed tintinnabuli-stiilis vokaalteosed enneolematult veenvas ja meisterlikus esituses. Järgnesid albumid „Passio“ ja „Miserere“, mis jätkasid helilooja muusika läbimurret maailmas.

Hilliard Ensemble’i Pärdi-tõlgendused kujunesid omamoodi ideaaliks ning need on tänaseni paljudele muusikutele eeskujuks. Just ansambli peent kõlakultuuri silmas pidades on Arvo Pärt kirjutanud oma teosed „Litany“, „Miserere“ ja „Most Holy Mother of God“. Kaks viimast on Pärt neile ka pühendanud. David Jamesi 50. sünnipäevaks valminud „My Heart’s in the Highlands“ on loodud just tema häälele.

Uudiskiri