fbpx

Uudised

Legendaarne vene pianist Aleksei Ljubimov kohtus Arvo Pärdiga

06.03.2019

6. märtsil külastas Arvo Pärdi Keskust ning kohtus Arvo Pärdiga helilooja põlvkonnakaaslane ja sõber, kõrgelt hinnatud vene pianist Aleksei Ljubimov. Ta oli 1960. aastatel üks esimesi nimekaid pianiste, kes esitas Pärdi klaveriloomingut, tema repertuaari hulka kuulusid näiteks teosed „Partiita“, „Diagrammid“, kaks sonatiini ning ka oreliteos „Trivium“. Aleksei Ljubimovilt ja SWR Stuttgardi Raadio sümfooniaorkestrilt pärineb ka klaverikontserdi „Lamentate“ esmasalvestus, mille andis 2005. aastal välja plaadifirma ECM.

Aleksei Ljubimov tegi hinnalise kingituse keskuse arhiivile, andes arhiivikogusse üle tema valduses olnud Arvo Pärdi oreliteose „Trivium“ 1976. aastast pärit käsikirjalise visandi, mis kandis selles versioonis veel pealkirja „Ezechiel”. „Trivium“ on üks neist seitsmest esimesest tintinnabuli-stiilis loodud teosest, mis tulid Hortus Musicuse esituses avalikkuse ette 27. oktoobril 1976. aastal Estonia kontserdisaalis.

Peale selle annetas Ljubimov arhiivile Aleksandr Gugeli teose „Pühendus Pärdile“ partituuri aastast 1989 ning arhiivi seisukohast väga hinnalisi kavalehti 1967. aasta klaverikontsertidelt Moskvas, Riias, Gruusia NSVs, Aserbaidžaani NSVs ja Tšehhoslovakkias, kus Ljubimov esitas Arvo Pärdi „Partiitat“.

Tähelepanu! 22. juunil on keskus avatud kuni 16.00, 23. juunil on keskus suletud. Ilusat võidupüha ja toredat jaaniaega kõigile!

Uudiskiri