fbpx

Uudised

Maestro Neeme Järvi 80

07.06.2017

Arvo Pärdi Keskus ja helilooja Arvo Pärt õnnitlevad südamest armastatud dirigenti, maestro Neeme Järvit, kes tähistab täna, 7. juunil oma 80. sünnipäeva.

Neeme Järvit ja Arvo Pärti seob kauaaegne loominguline koostöö ja südamlik sõprus. Neeme Järvi on üks olulisemaid interpreete Arvo Pärdi varase loomingu esitamisel ning salvestamisel 1960.–1970. aastatel. Koos Eri Klasiga tutvustas Järvi Pärdi loomingut nii toonases Nõukogude Liidus kui ka festivalidel piiri taga. Nii Neeme Järvi kui ka Arvo Pärt olid sunnitud 1980. aastal Eestist lahkuma.

Arvo Pärt: „Heliloojale on suur kingitus, kui ta saab koos töötada suurepäraste muusikutega. Mul on seda õnne Neemega olnud! Hindan ka väga kõrgelt tema enneolematult suurt panust Eesti muusika propageerimisel läänes, eesotsas Tubina loominguga, mis tänu Neeme andele ja erakordsele pühendumusele jõudis paljude inimesteni väljaspool meie kodumaad. Soovin oma kallile sõbrale palju jõudu ja loomingulisi aastaid!“

1960. aastatel tulid noore Järvi juhatusel Eesti Raadio sümfooniaorkestriga (praegune ERSO) esiettekandele Arvo Pärdi oratoorium „Maailma samm“ (1961), „Perpetuum mobile“ (1963), sümfoonia nr 1 „Polüfooniline“ (1964) ja tšellokontsert „Pro et contra“ (1967). Novembris 1968 toimus Neeme Järvi dirigeerimisel „Credo“ esiettekanne Estonia kontserdisaalis, sündmus, mis kujundas mõlema kunstniku elukäiku. Juba 1969. aastal jõudsid Järvi juhatusel heliplaadile Pärdi 1. sümfoonia, „Perpetuum mobile“, „Kollaaž teemal B-A-C-H“ ning „Pro et contra“.

Ka välismaal tegutsedes jäi Neeme Järvi südameasjaks tutvustada Eesti muusikat ja teiste hulgas Arvo Pärdi loomingut. Üheks meelisteoseks tema repertuaaris on „Cantus Benjamin Britteni mälestuseks“, mis on palju kordi kõlanud maailma eri paigus ning salvestatud mitmetele albumitele.

Järvi käe all on Bambergi Sümfooniaorkestriga salvestatud Pärdi kolm esimest sümfooniat (BIS, 1989), Londoni orkestriga Philharmonia „Kui Bach oleks mesilasi pidanud …“ ning  „Credo“ (Chandos, 1993), Göteborgi sümfooniaorkestriga „Tabula rasa“, „Fratres“ ja 3. sümfoonia – (Deutsche Grammophon, 1999) jpm.

Neeme Järvile on Arvo Pärt pühendanud oma 3. sümfoonia (1971) ning 1994. aastal valminud teose „Concerto piccolo über B-A-C-H“.

Tähelepanu! 1. mail on keskus suletud. Ilusat kevadpüha!

Uudiskiri