fbpx

Uudised

Manfred Eicher sai EMTA audoktoriks

06.06.2016

Arvo Pärdi keskusel on hea meel õnnitleda plaadifirma ECM asutajat ja produtsenti Manfred Eicherit Eesti muusika- ja teatriakadeemia audoktoriks nimetamise puhul.Manfred Eicher promoveeriti Eesti muusika- ja teatriakadeemia (EMTA) audoktoriks kõrgetasemelise loomingulise koostöö eest eesti muusikutega. Audoktori nimetuse andis Eicherile üle EMTA rektor Peep Lassmann täna Nargenfestivali avakontserdil, millega tähistati helilooja Tõnu Kõrvitsa esimese autoriplaadi „Mirror“ ilmumist plaadifirmalt ECM. Manfred Eicher on aastal 2000 pälvinud ka Brightoni ülikooli audoktori nimetuse.

Arvo Pärdi loomingu laiem tuntus  maailmas sai alguse just tänu õnnestunud plaadistustele koos Manfred Eicheriga, kes oskas leida Pärdi uudsele tintinnabuli-stiilile sobiva kõla. 1984. aastal andis ECM (Edition of Contemporary Music) välja Pärdi esimese autoriplaadi „Tabula rasa“, mis pani aluse ECMi uuele lääne klassikalisele muusikale keskenduvale sarjale „ECM New Series“ ning seejärel on selles sarjas ilmunud kõik Pärdi olulisemate teoste esmasalvestused. Nüüdseks on sellest sügava tunnetusega loomingulisest koostööst ja sõprusest sündinud kokku 14 autorialbumit.

Need enam kui 30 aasta jooksul ilmunud albumid on omaette kunstilised tervikud ning leidnud tunnustust ja hulgaliselt kuulajaid üle terve maailma. Eelmisel aastal andis ECM Arvo Pärdi sünnipäevaks välja kogumiku „Musica selecta“, kus Eicher on kahele CD-le koondanud oma lemmikud kunagistest salvestustest. Sügisel lisandub uus autoriplaat „The Deer’s Cry“, millel kõlab Pärdi vokaalmuusika ansambli Vox Clamantis esituses.

„Manfred oskab anda salvestusele erilise väärtuse, iga meie koostöös sündinud plaat on nagu uus kunstiteos,“ ütles Arvo Pärt koostöö kohta Manfred Eicheriga.

Eesti helilooming on Manfred Eicheri jaoks olulise tähendusega. Lisaks Pärdile on tal eriline suhe ka teiste Eesti heliloojate ja dirigentidega, nagu Heino Eller, Veljo Tormis, Tõnu Kaljuste, Erkki-Sven Tüür, Helena Tulve ja Tõnu Kõrvits, kelle albumid on samuti ilmunud ECMi sildi all.

Eicheri 1969. aastal asutatud plaadifirma ECM on pälvinud hulgaliselt auhindu, sealhulgas mitu Grammy auhinda, prantsuse Grand Prix du Disque`i, saksa plaadikriitikute auhinna ning Edisoni auhinna Hollandist.

Ka Manfred Eicherit ennast on tunnustatud paljude aunimetustega. 2002. aastal sai ta Grammy auhinna aasta parima klassikalise muusika produtsendi kategoorias. 1999. aastal andis president Lennart Meri Manfred Eicherile Maarjamaa Risti V klassi ordeni. Eicher on pälvinud ka Saksamaa teeneteordeni suure teeneteristi (2007) ning Prantsuse kunstide ja kirjanduse ordeni rüütlikraadi (2012).7. juunil külastab Manfred Eicher ka Arvo Pärdi Keskust.

Loe ka: Ilmunud on Manfred Eicheri koostatud kogumikplaat „Musica selecta”.
ECMi veebileht.

Uudiskiri