fbpx

Uudised

Orelimeister Hardo Kriisa tegi keskusele kingituse. Vana harmooniumi lugu

19.08.2019

Pärtide perekonna harmoonium seisis keskuse vanas arhiivimajas ukse kõrval, kust ta tervitas vaikselt ja tagasihoidlikult kõiki sisseastujaid. Aeg-ajalt aga tõstis Arvo Pärt või tema poeg, keskuse nõukogu esimees Michael Pärt pillil kaane üles, pannes harmooniumi keskuse töötajate ja külaliste jaoks helisema.

See algselt Nora Pärdile kuulunud vana harmoonium oli helilooja perekonna liige juba 1970. aastate algusest. Mustamäe kodus armastas Nora alustada instrumendil päeva J. S. Bachiga. Ka poeg Immanuel „musitseeris“ väikse lapsena sellel pillil ohtralt. Kuid enne Läände emigreerumist 1980. aasta jaanuaris tuli kõik esemed, mida kaasa võtta ei saanud, laiali jagada. Harmoonium jõudis viimaks Nõmme Ristija Johannese kirikusse.

Pärast Eestisse naasmist soovis perekond harmooniumi tagasi. Nii annetas Arvo Pärt kirikule uue instrumendi ning vana harmoonium toodi vastloodud Arvo Pärdi Keskuse arhiivimajja.

Kui keskus hakkas 2018. aastal kolima uude hoonesse, soovis Michael Pärt lasta harmooniumi asjatundjatel üle vaadata. Meie arhivaar Anneli Kivisiv pöördus Eesti parima orelimeistri Hardo Kriisa poole, kes oli pealegi Arvo Pärdi koolivend ja sõber ning kelle isa oli õpetanud Arvo Pärdile Rakvere muusikakoolis solfedžot. Vastus oli üllatav – meister oli pillist kohe huvitatud ning lubas selle üle vaadata ja tasu küsimata korda teha. Vana sõpruse mälestuseks.

Hardo Kriisa sõnul on tegu ilusa pilliga, mis sobib hästi väikesesse ruumi, keskuse puitseinad on harmooniumi mängimiseks ideaalne helikeskkond. Selle aasta 16. juunil toodigi värskenduskuuri läbinud pill uude hoonesse, kus ta leidis endale koha töötajate alal.

Tähelepanu! 22. juunil on keskus avatud kuni 16.00, 23. juunil on keskus suletud. Ilusat võidupüha ja toredat jaaniaega kõigile!

Uudiskiri