fbpx

Uudised

Paavst Franciscus andis Arvo Pärdile üle Ratzingeri preemia

18.11.2017

Täna, 18. novembril Vatikani apostlikus palees toimunud tseremoonial andis paavst Franciscus üle Ratzingeri preemiad. Sel aastal pälvis kahe nimeka teoloogi kõrval autasu ka helilooja Arvo Pärt.

Ratzingeri preemiat on nimetatud ka Nobeli preemiaks teoloogia valdkonnas. Sellega tunnustatakse väljapaistvaid isikuid teadustöö eest teoloogias või sellega seotud teadustes, preemia võib pälvida ka vaimuliku sisuga kunstiloomingu eest.

Vatikani paavstipalee Clemensi saalis (Sala Clementinas) toimunud pidulikul sündmusel võtsid koos Arvo Pärdiga autasu vastu luteri teoloog, Strasbourgi oikumeeniliste uuringute instituudi direktor, professor Theodor Dieter ning katoliku teoloog, Bonni ülikooli emeriitprofessor Karl-Heinz Menke. Piduliku tervituskõne pidas Joseph Ratzingeri fondi president Federico Lombardi ning tseremoonial viibis palju kõrgeid kirikutegelasi.

Püha Cecilia Rahvusliku Akadeemia juures tegutseva Voci bianche koori solisti, poiss-sopran Matteo Ruggeri esitusel kõlas ka Arvo Pärdi „Vater unser“, klaveril saatis teda helilooja ise. Teos on pühendatud paavst Benedictus XVI-le.

Arvo Pärt lausus oma tänukõnes õhtusel koosviibimisel:

Olen inimlikult väga liigutatud ja tänulik eelkõige teile, Joseph Ratzingeri, paavst Benedictus XVI fondi liikmetele, selle usalduse ja au eest. Inimesena niisuguse au vääriliseks jääda pole aga kaugeltki kerge ülesanne. See on suur väljakutse. Siin ei ole tegemist tavapärase austusavaldusega, millega võiks hoobelda.

Ilma Püha Kiriku palveteta ei tule me selle ülesandega toime.

Meie kallid, me vajame teie abi, ärge jätke meid nüüd üksi. Seda palume teilt.

Helilooja esitas tänutäheks ka oma klaveripala „Aliinale“.

17. novembril kohtusid preemia laureaadid lühikese visiidi käigus ka emeriitpaavsti Benedictus XVI-ga.

Paavst Benedictus XVI ehk Joseph Ratzingeri nimeline fond on preemiat välja andnud alates 2011. aastast ning selle saajate hulgas on silmapaistvaid teolooge üle maailma. Arvo Pärt on esimene muusik, kes on Ratzingeri preemia pälvinud.

Tähelepanu! 1. mail on keskus suletud. Ilusat kevadpüha!

Uudiskiri