fbpx

Uudised

Praemium Imperiale Gidon Kremerile

18.10.2016

Helilooja Arvo Pärt ja Arvo Pärdi Keskus õnnitlevad südamest Gidon Kremerit maineka Praemium Imperiale saamise puhul.

Viiuldaja Gidon Kremer on vaieldamatult meie aja üks silmapaistvamaid interpreete. Arvo Pärdiga seob teda pikaajaline ja rikastav loominguline koostöö – seejuures on Kremerit nimetatud Arvo Pärdi teoste tunnustatuimaks esitajaks. Ta oli üks esimesi, kelle esituses jõudsid Arvo Pärdi tintinnabuli-teosed Nõukogude Liidu piiridest välja. 1977. aastal kandis Gidon Kremer koos Tatjana Grindenko ja Alfred Schnittkega esimest korda ette Arvo Pärdi „Tabula rasa“, millest sai üks kaasaegset muusikamaailma enim mõjutanud teoseid. Selle ettekanne Gidon Kremeri, Tatjana Grindenko, Alfred Schnittke ning Leedu Kammerorkestri esituses on jäädvustatud ka 1984. aastal ilmunud ECMi legendaarsele plaadile, mis kannab sama nime „Tabula rasa“. Esitus on saanud teose kõlapildi standardiks ning jõudnud sellisena paljude kuulajate südamesse üle kogu maailma.

Imperiale kunstipreemiaid annab Jaapani keiserlik perekond Jaapani Kunstiühingu kaudu välja alates 1989. aastast. Viis laureaati valitakse maalikunsti, skulptuuri, arhitektuuri, muusika ning teatri/filmi valdkonnast. Tegu on suurima ja prestiižseima kunstiauhinnaga, mida loetakse kultuurivaldkonnas samaväärseks Nobeli preemiaga. Tänavu anti preemiat välja juba 28. korda.

2014. aastal pälvis Imperiale preemia muusika valdkonnas helilooja Arvo Pärt. Täna andis Jaapani Kunstiühing Tokyos preemia üle viiuldaja Gidon Kremerile.

Lähemalt: http://www.praemiumimperiale.org

Uudiskiri