fbpx

Uudised

„Pro et contra“ esimene salvestis jõudis vinüülplaadile

03.11.2017

Eesti tšellistil Toomas Velmetil täitus hiljuti 75 eluaastat, mille puhul on plaadifirma Estonian Record Productions (ERP) välja andnud Velmeti autoriplaadi „Contra aut pro?“. Sellele vinüülplaadina välja antud kogumikule on koondatud kaheksa arhiivisalvestist Eesti Raadio fonoteegi varamust, mis pärinevad aastatest 1967–1992. Velmeti ettekandel kõlavad sel LP-l Paul Hindemithi, Arvo Pärdi, Boriss Parsadaniani, Jean Sibeliuse, Olivier Messiaeni, Eugen Kapi, Roman Toi ja Heino Elleri teosed.

Arvo Pärdilt kõlab plaadil tšellokontsert „Pro et contra“ (1966), mille esiettekanne toimus 3. novembril 1967. Estonia kontserdisaali laval kandsid selle ette Toomas Velmet tšellol ning Eesti Raadio ja Televisiooni sümfooniaorkester (praegu ERSO) dirigent Neeme Järvi juhatusel. Salvestis, mis sellel plaadil kõlab, on teose esimene ettekanne Eesti Raadio esimeses stuudios, veel enne avalikku esiettekannet. Selle aja võimalusi peegeldades on tegemist monosalvestusega.

„Pro et contra“ avalik esiettekanne võeti sedavõrd hästi vastu, et terve kontsert tuli kordamisele, on Toomas Velmet seda esitust meenutanud. „Minu 30-aastane interpreeditegevus niisugust edu teist korda ei ole kogenud. Puupüsti täis saal oli. Hästi palju tudengeid, hästi palju noori inimesi,“ rääkis Velmet Arvo Pärdi 70. sünnipäeva puhul eetris olnud Klassikaraadio saatesarjas, mille autor on Immo Mihkelson. Arvo Pärdi varase loomeperioodi kollaažteoste hulka kuuluv tšellokontsert on loodud nimeka Vene tšellisti Mstislav Rostropovitši tellimusel ja pühendatud talle. Rostropovitši esitust sai Eesti publik kuulda mõni kuu pärast esiettekannet, 1968. aasta veebruaris.

Toomas Velmeti plaat “Contra aut pro?”

Uudiskiri