fbpx

Uudised

Tartu Linnaraamatukogus on avatud kaks näitust Arvo Pärdist

20.10.2017

20. oktoobrist kuni 18. novembrini on Tartu Linnaraamatukogu muusikaosakonna galeriis võimalik vaadata Tõnu Tormise fotonäitust „On Pärt”. 2005. aastal valminud näituse eksponeerimine sai teoks Tartu Linnaraamatukogu, Tõnu Tormise ja Arvo Pärdi Keskuse koostöös. IV korrusel muusikaosakonna ees on lisaks avatud näitus „Arvo Pärdi loomingu lummuses”.

Fotograaf Tõnu Tormisel on kauaaegse Eesti Filharmoonia Kammerkoori lauljana aastate jooksul olnud palju meeldivaid kokkupuuteid Arvo Pärdiga. See on võimaldanud olla fotoaparaadiga oludes, mis muidu oleks jäänud kättesaamatuks. Valminud on näitus 30 klaasitud fotost, mis kujutavad helilooja Arvo Pärti aastatel 1978‒2005.

Eelmise aasta oktoobris kinkis Tormis fotonäituse „On Pärt” Arvo Pärdi Keskusele. Kingitud fotode seas on näiteks ülesvõtted heliloojast ja produtsent Manfred Eicherist plaadi „Te Deum“ salvestamiselt 1993. aastal Soomes Lohja maakirikus. Tõnu Tormise pildid kujutavad heliloojat ka aastal 1997, mil ECM plaadistas Niguliste kirikus koos Tõnu Kaljuste ja Eesti Filharmoonia Kammerkooriga „Kanon pokajaneni“, samuti 1998. aastal pärast teose maailma esiettekannet Kölni katedraalis. Lisaks sisaldab näitus pilte teistelt välisreisidelt ja kaht fotot 1978. aastast koduses ümbruses, ühel neist koos abikaasa Nora Pärdiga.

Näitus „Arvo Pärdi loomingu lummuses” pakub põgusaid hetki maailmakuulsa helilooja Arvo Pärdi loometeest. Välja on pandud raamatuid, artikleid ning erinevate inimeste kauneid elamusi ja hinnanguid. Lisaks on eksponeeritud suur valik Arvo Pärdi loomingut ja mõtteid. Näeb ka suure meistri portreid Tartu Lastekunstikooli väikeste kunstnike pilgu läbi.

Näitust „Arvo Pärdi loomingu lummuses” saab raamatukogus vaadata 14. novembrini ja Tõnu Tormise fotonäitust „On Pärt“ 18. novembrini.

Uudiskiri