fbpx

Uudised

Tartus saab näha Tõnu Tormise fotonäitust „On Pärt“

21.11.2016

22. novembrist kuni 11. detsembrini on Tartu Kõrgema Kunstikooli galeriis Noorus avatud fotograaf Tõnu Tormise näitus Arvo Pärdist. 2005. aastal valminud näituse eksponeerimine sai teoks Tartu Kõrgema Kunstikooli, Tõnu Tormise ja Arvo Pärdi Keskuse koostöös.

Kui laiemale üldsusele on Tõnu Tormis tuntud Eesti Filharmoonia Kammerkoori staažika lauljana, siis  kunsti ja fotograafiaga kursis olijatele on ta eeskätt andekas portretist. „Tormisel on aastate jooksul valminud võrratu seeria Eesti kultuuritegelastest ‒ ta on üks neid väheseid erakordselt vibrantse nägemisega fotograafe, kes suudab oma fotodel arvestatavalt taasluua portreteeritu tegevuse iseloomu, mõttemaailma eripära, hingeelu, käekirja,” sõnas Tartu Kõrgema Kunstikooli fotograafia osakonna juhataja Peeter Linnap.

Selle aasta oktoobris kinkis Tõnu Tormis fotonäituse Arvo Pärdi Keskusele. Keskuse tegevjuhi Anu Kivilo sõnul on tegemist kvaliteetse terviknäitusega heliloojast, mida võivad kokkuleppel keskuse ja fotograafiga eksponeerimiseks laenata ka teised asutused. „Meil on hea meel, et koostöös Tartu Kõrgema Kunstikooliga saab seda näitust üle kümne aasta taas Tartus vaadata.“

Fotonäitus „On Pärt“ koosneb 30 portreefotost, mis kujutavad helilooja Arvo Pärti aastatel 1978‒2005. Kingitud fotode seas on näiteks ülesvõtted heliloojast ja produtsent Manfred Eicherist plaadi „Te Deum“ salvestamiselt 1993. aastal Soomes Lohja maakirikus. Tõnu Tormise pildid kujutavad heliloojat ka aastal 1997, mil ECM plaadistas Niguliste kirikus koos Tõnu Kaljuste ja Eesti Filharmoonia Kammerkooriga „Kanon pokajaneni“, samuti 1998. aastal pärast teose maailma esiettekannet Kölni katedraalis. Lisaks sisaldab näitus pilte teistelt välisreisidelt ja kaht fotot aastast 1978 koduses ümbruses, ühel neist koos abikaasa Nora Pärdiga.

Esimest korda eksponeeriti  näitust aastal 2002 Arvo Pärdi 67. sünnipäeva puhul Rakvere muuseumis. Siis koosnes see 12 fotost. Sama aasta novembris sai 21 fotoni kasvanud näitust seoses Arvo Pärdi festivaliga vaadata Kopenhaagenis Taani Raadio kontserdisaalis. Praeguse mahu ja suuruse saavutas näitus aga 2005. aastaks, mil seda eksponeeriti nii Tallinnas, Tartus kui ka uuesti Rakveres. 2006. aastal jõudis näitus festivali „Culturescapes“ raames veel Dornachisse Šveitsis, kus see oli väljas Goetheanumis, ning 2008. aastal eksponeeriti seda  muusikafestivali „Marathon XXI” ajal Rennes’i ooperis Prantsusmaal.

Uudiskiri