fbpx

Uudised

Tutvu Arvo Pärdi loominguga

20.02.2019

Arvo Pärdi Keskuse veebilehel on nüüd võimalik senisest põhjalikumalt tutvuda Arvo Pärdi loominguga. Valminud on veebilahendus, mis tutvustab huvilistele kõiki Pärdi loomenimekirjas olevaid teoseid.

Arvo Pärdi teoste nimekirjas on kokku veidi üle 200 oopuse, kuid täpne arv varieerub olenevalt sellest, kuidas on lugedes eristatud teoste algversioone ja hiljem tehtud seadeid; samuti sellest, kas lastele loodud muusika on loetud kaheks-kolmeks tsükliks või paarikümneks miniatuuriks. Siiski võib üldistades öelda, et Pärdi loomenimekirja kuulub ligikaudu 130 originaalmuusikaga kontsertteost, millest helilooja on teinud veel sadakond seadet erinevatele koosseisudele, sageli uue pealkirja all. Lisades kontsertmuusikale ka filmimuusika ning raadiokuuldemängude partituurid, küündib teoste koguarv üle 260.

Kõige rohkem erinevatele koosseisudele seatud teos on kahtlemata „Fratres“, millest on lisaks algversioonile nimekirjas veel 16 erinevat seadet – enamik neist Arvo Pärdilt endalt, kuid mõnel juhul ka interpreetide sulest. Seni uusim originaalmuusikaga oopus on 2017. aasta lõpul valminud a cappella kooriteos „Ja ma kuulsin hääle …“, mis on üks väheseid eestikeelseid tintinnabuli-teoseid Pärdi loomingus. Uusim seade on segakoorile ja keelpilliorkestrile kirjutatud „Palve“ aastast 2018, mis põhineb kaks kümnendit varem valminud kooriteose „Kanon pokajanen“ lõpupalve muusikal.

Iga teose jaoks on loodud oma alaleht. Kontsertteoste kohta leiab loomisaasta, koosseisu, esiettekande ja muude põhiandmete kõrval ka lühikese tutvustuse, mis avab teose saamislugu, loomise konteksti ning kirjeldab muusikalist materjali. Pea kõigi teoste juures saab näha fragmenti originaalkäsikirjast ning paljusid neist on võimalik veebilehel ka tervikuna kuulata. Lehel on otsimisfunktsioon ning teosed on võimalik järjestada nii loomisaasta, koosseisu kui ka kestuse järgi.

„Arvo Pärdi teoseid tutvustav leht on kindlasti abiks õpetajatele, õppijatele, uurijatele, muusikatekstide toimetajatele, kontserdikorraldajatele, interpreetidele jt Pärdi muusika huvilistele,“ sõnas toimetaja Kristina Kõrver Arvo Pärdi Keskusest. „Teoste kirjeldusi võib õppe- ja uurimistöö eesmärgil kasutada ja publitseerida, kuid palume alati viidata, et allikas on Arvo Pärdi Keskus,“ lisas ta.

Teoste alalehtedel olevad andmed pärinevad keskuse jaoks välja töötatud Arvo Pärdi Infosüsteemist ning uuenevad andmebaasi täiendamisel automaatselt.

Tutvu Arvo Pärdi loominguga SIIN.

Tähelepanu! 1. mail on keskus suletud. Ilusat kevadpüha!

Uudiskiri