fbpx

Uudised

Veebiajakirja MusikSalon kolmas number pühendatud Arvo Pärdile

03.09.2015

Pärdi loomingu peamine kirjastaja Universal Edition annab oma senise pika traditsiooniga paberväljaande Musikblätter asemel 2015. aasta algusest välja uut veebiajakirja MusikSalon. Uue väljaande kolmas number on tervikuna pühendatud Arvo Pärdile, sisaldades aktuaalseid ja hoolikalt valitud tekste, sealhulgas intervjuusid helilooja olulisemate mõttekaaslastega.

MusikSaloni eessõnas märgib toimetaja Eric Marinitsch, et sarnaselt heliloojaga, kes armastab jääda oma muusika varju, keskendub ka MusikSalon mitte Pärdi isikule, vaid eelkõige tema loomingule.

Oma kogemusest Pärdi muusika interpreteerimisel ja salvestamisel räägivad helilooja kauaaegsed koostööpartnerid Manfred Eicher, Tõnu Kaljuste, Paul Hillier ja David James. Muusikaajakirjanik Michael Stallknecht mõtiskleb oma essees Pärdi antiromantilisest lähenemisest loomingule ja religioonile. Intervjuu ajakirjale MusikSalon on andnud ka hiljuti esilinastunud dokumentaalfilmi „Arvo Pärt – isegi kui ma kõik kaotan“ autor, režissöör Dorian Supin.

Pikem artikkel on pühendatud Arvo Pärdi Keskuse, Eesti Rahvusringhäälingu ja kirjastuse Universal Edition koostöös valminud projektile „Lapsepõlve lood“, mille raames ilmub CD-plaat Pärdi lastemuusikaga aastatest 1956–1970. Samuti antakse välja laulude noodid eesti, inglise ja saksa keeles nii klaverisaatega kui ka ansambliseades. Tegemist on keskuse ulatusliku arhiiviprojektiga, mille tulemusel jõuavad mitmed laulud esimest korda trükki ja plaadile.

Sisuka väljaande uute tekstide kõrval on lugejateni toodud ka ulatuslik fragment itaalia muusikateadlase Enzo Restagno intervjuust Arvo ja Nora Pärdiga. See 2004. aastal toimunud vestlus puudutab kõige olulisemaid ja sügavamaid teemasid Arvo Pärdi elus ja loomingus ning tänaseks paljudes keeltes (itaalia, eesti, saksa, inglise, prantsuse, vene) ilmunud intervjuu on kindlasti kujunenud üheks tüvitekstiks Pärdi mingu mõistmisel.

Koos rikkaliku fotovaliku, audio- ja videomaterjalidega on MusikSalon väärt lugemine Arvo Pärdi muusika austajatele ning ilus kummardus helilooja kauaaegselt kirjastajalt tema 80. sünnipäevaks.

Vaata ajakirja: http://musiksalon.universaledition.com/en/
Saksakeelne versioon: http://musiksalon.universaledition.com/de/home

Uudiskiri