fbpx

Uudised

Vox Clamantis 20

01.12.2016

„Ühehäälsus – hinge sõrmejäljed,“ on Arvo Pärt kirjutanud ühes oma muusikapäevikus.

See on üks neid olulisi punkte, kus kohtuvad Arvo Pärdi ja gregooriuse laulu ansambli Vox Clamantise muusikaline tunnetus.

Täna tähistab Vox Clamantis oma 20. sünnipäeva ning suure osa sellest ajast on ansambli repertuaaris varajase muusika kõrval olnud ka nüüdisheliloojate looming. Arvo Pärdiga seob ansamblit aastatepikkune tihe koostöö ja soe sõprus ning tänaseks on Vox Clamantisest kujunenud Pärdi loomingu üks hinnatumaid ja armastatumaid saadikuid kogu maailmas.

Nende loominguline koostöö sai alguse 1999. aastal, mil Vox Clamantis põimis oma kavas gregooriuse laulu Pärdi oreliteosega „Annum per annum“. Teose „Alleluia-Tropus“ kirjutas Arvo Pärt 2008. aastal esitamiseks nimelt Vox Clamantisele ning teos on neile ka pühendatud. Ansambel oli kaastegev ka Grammy võitnud Pärdi CD „Adam’s Lament“ salvestamisel. Sel aastal ilmunud ning kuulajate ja kriitikute tunnustuse pälvinud Vox Clamantise albumil „The Deer`s Cry“ kõlab teiste Pärdi teoste seas ka teose „Habitare fratres in unum“ esmasalvestus.

Arvo Pärdi sõnul on koostöö Vox Clamantisega tema jaoks nagu hariv ja inspireeriv meistriklass. Sageli on nende ühised proovid omamoodi loominguline laboratoorium – keskkond, mille usalduslikus õhkkonnas võib julgelt otsida ja katsetada. Selle ühise tunnetuse ja teineteisemõistmise kinnituseks on paljud suurepärased kontserdid ja salvestused.

Helilooja Arvo Pärt ja Arvo Pärdi Keskus õnnitlevad ansamblit Vox Clamantis ja selle kunstilist juhti Jaan-Eik Tulvet ilusa tähtpäeva puhul!

Ansambel tähistab oma 20. sünnipäeva täna algava festivaliga „Vox XX“.

Uudiskiri