fbpx

Uudised

Vox Clamantise ja Arvo Pärdi uus heliplaat ECMilt

22.08.2016

Plaadifirmalt ECM on ilmunud uus Arvo Pärdi muusikaga autoriplaat „The Deer’s Cry“, millel kõlab helilooja vokaalmuusika ansambli Vox Clamantis ja dirigent Jaan-Eik Tulve esituses.

Vox Clamantisest on kujunenud Pärdi muusika üks sagedasemaid ja hinnatumaid esitajaid ning heliloojaga seob neid juba aastatepikkune tihe loominguline koostöö.

Uuel plaadil kõlab peamiselt pärast 2000. aastat loodud a cappella koorimuusika. Kõrvuti tuntumate teostega, nagu „Da pacem Domine“ ja plaadi nimilugu „The Deer’s Cry“, ka mitmed vokaalinstrumentaalteosed, mis on varem väga harva salvestuseni jõudnud, näiteks „Von Angesicht zu Angesicht“, „Sei gelobt, du Baum“ ja „Veni Creator“. Plaadil on ka teose „Habitare fratres in unum“ esmasalvestus, mille esiettekandja oli samuti Vox Clamantis.

1990. aastate loomingut esindavad „And One of the Pharisees …“ ja „Gebet nach dem Kanon“. Põikena 1970. aastate loomingu juurde kõlab tintinnabuli üks esimesi ja armastatumaid stiilinäiteid „Summa“, mille originaalversiooni ehk neljale häälele loodud seadet salvestatakse tema paljude instrumentaalseadetega võrreldes haruharva.

Vox Clamantisele on „The Deer’s Cry“ juba teine täispikk album koostöös ECMiga. 2012. aasta kevadel ilmus neilt gregooriuse laulu ja varajase mitmehäälsusega heliplaat „Filia Sion“. Ansambel oli kaastegev ka Grammy võitnud Pärdi CD „Adam’s Lament“ salvestamisel.

CD „The Deer’s Cry“ on salvestatud Tallinna Issanda Muutmise peakirikus 2013. ja 2014. aasta sügisel. Helirežii Igor Kirkwood ja Margo Kõlar, salvestuse kunstiline juht Helena Tulve, mastering Manfred Eicher ja Christoph Stickel, produtsent Manfred Eicher.

Paljude teoste salvestusprotsessis osales ka helilooja Arvo Pärt.

Plaati esitletakse Eestis Nargenfestivalil Pärdi päevade raames ja 18. septembril Ameerika Ühendriikides New Yorgis püha Franciscus Xavieri kirikus.

Uudiskiri