fbpx

Uudised

40 aastat Arvo Pärdi ainsa meeskoorile loodud teose esiettekandest

25.04.2021

40 aastat tagasi 25. aprillil 1981 kõlas Saksamaal festivali „Neue Musik in die Kirche“ raames esmakordselt teos „De profundis“ meeskoorile, löökpillidele ad libitum ja orelile. Kontserdil Püha Martini kirikus Kasselis esinesid Vocalensemble Kassel ja Püha Martini kirikukoori meeshääled Klaus Martin Ziegleri juhatusel, kaastegevana Siegfried Fink löökpillidel ning Werner Jacob orelil.

On huvitav märkida, et vaatamata vokaalteoste suurele osakaalule Pärdi teoste nimistus, on tegemist ainukese meeskoorile loodud teosega.

Teose aluseks olev ladinakeelne palveteekonna laulu tekst, psalm 130 (129) „Põhjatuist sügavusist hüüan ma sinu poole, Issand“, on autorit köitnud juba 1976. aastal, kuid muusikaline osa valmis lõplikul kujul alles 1980. aastal Viinis.

Arvo Pärt on teose loomist meenutanud:

„See oli nii suur, tähtis kontsentraat kõigest sellest, kes me oleme, kuidas me elasime, mida me otsisime, kuhu me kippusime, mis oli ilu, mis oli väärtus – kõik võib siit tekstist välja lugeda. See oli meie jaoks nagu mingisugune konstitutsioon.“

Tegemist on nii-öelda range stiil tintinnabuli-tehnikat esindava teosega, kus igal noodil on reeglitest johtuvalt täpselt oma koht, samas määrab vokaalhäälte käsitluse ka sisuline mõõde. Psalmi kahte esimest salmi laulab üks hääl, 3. ja 4. salmi kaks häält, 5. ja 6. salmi kolm häält ning 7. ja 8. salmi kogu neljahäälne meeskoor. Üksikisiku kaebelaulust saab häälte järkjärgulisel lisandumisel kollektiivne appihüüd.

Teos on pühendatud Austria heliloojale Gottfried von Einemile (1918–1996), kellel oli oma roll mängida helilooja perekonna Austriasse jäämisel.

2008. aastal on helilooja seadnud teose ka meeskoorile ja kammerorkestrile.

Kuula teost meie kodulehelt.

Uudiskiri