Lükkub edasi: Kuidas kõlab ühe käe plaks? Muusikast jaapani kultuuris
Loeng
P 22. märts 2020, 15.30
Toimumiskoht
Esinejad
Tutvustus
LOENG LÜKKUB EDASI 06.02.2021
Jaapani zen-õpetaja Hakuin (1686–1769) mõtles oma õpilaste juhendamiseks välja järgmise ülesande: „Ühe käe plaks teeb häält – kuula seda!“ Budismis välditakse lihtsaid dualistlikke vastandusi – hääl ja vaikus, muusika ja müra –, mis moonutavad meie tegelikkusetaju. Kui sellistest mõistetest lahti lasta, võib märgata asjade ja nähtuste külgi, mis muidu varju jääks. Jaapani heliloojad, kirjanikud ja kunstnikud on läbi aegade näinud loomingus praktikat, mis aitab kivistunud arusaamadest vabaneda ja läheneda helidele, sõnadele või värvidele ootamatute nurkade alt. Seekordsel vestlusõhtul tuleb juttu selle traditsiooni filosoofilistest alustest.
Alari Allik on Tallinna ülikooli humanitaarteaduste instituudi Jaapani uuringute lektor ning Aasia uuringute suuna juht. Oma teadustöös keskendub ta omaeluloolisusele keskaegses jaapani kirjanduses ning käsitleb filosoofia ja religiooni mõju kirjanike enesemääratlusele.
Lisaks teadustööle on Alari Allik tegelenud ka klassikalise jaapani kirjanduse tõlkimise ja toimetamisega. Tallinna Ülikooli Kirjastuselt on tema tõlkes ilmunud erakmunk Saigyō „Mägikodu“ ja Fujiwara no Teika koostatud „Sada luuletust, sada luuletajat“, mis annavad hea ülevaate keskaegsest jaapani luulest.
Kutsume kõiki huvilisi kaasa mõtlema!