fbpx

Sündmused

Muuseumiöö kontsert: Sten Lassmann – „Lainete laul“

Kontsert

L 18. mai 2024, 19.30

Toimumiskoht

Arvo Pärdi Keskus

Esinejad

Sten Lassmann (klaver)

Tutvustus

Seekordse muuseumiöö eriprogrammis annab Arvo Pärdi Keskuses kontserdi Eesti üks väljapaistvamaid pianiste Sten Lassmann, kes on soosiva tähelepanu osaliseks saanud nii kodu- kui ka välismaal, andnud edukalt soolo- ja kammerkontserte ning soleerinud paljude orkestrite ees.

Soolokava „Lainete laul“ toob kuulajateni värvika ning mitmekesise kava, milles põimuvad Läti ja Leedu suurimate klassikute Čiurlionise ning Vītolsi tuntuimad palad Eesti klassikute ning nüüdisloojate loominguga, ning kontserdi lõpunumbriks on romantilise klaverimuusika pärl Chopini Ballaad g-moll. Lisaks Riho Esko Maimetsa ning Alo Põldmäe uudisteoste ettekannetele kõlab kontserdil ka Lepo Sumera lapidaarse väljenduslaadiga, kuid teenimatult unustusse jäänud klaverisonaat aastast 1971 ning Arvo Pärdi varajane, kuid igihaljas Sonatiin nr. 1. Poeetilise teljena seob kava kokku “lainete laulu” motiiv, mille metamorfoosid võivad olla nii romantiliselt stiihilised, modernistlikult ideelis-abstraktsed, kui ka impressionistlikult hõljuvad.

Kava:

Arvo Pärt ― Sonatiin nr. 1 (Pühendatud Bruno Lukile, 1958)
Alo Põldmäe (s. 1945) ― „Päikesetuul“ (Pühendatud Sten Lassmannile, 2024)
M.K. Čiurlionis (1875‒1911) ― „Meri“, kolm pala klaverile op. 28 (1908)
Jāzeps Vītols (1863‒1948) ― Kolm meenutust op. 43 (1914):
Nr. 1 „Mere ääres“
Jāzeps Vītols ―„Kuuvalgel“, kaks pala op. 41 (1910):
Nr. 1 “Maga lapsuke”, Nr. 2 „Lainete laul“
Riho Esko Maimets (s. 1988) ― Floating adagio (2024)
Lepo Sumera (1950‒2000) ― Sonaat (Pühendatud Peep Lassmannile, 1971)
Frédéric Chopin ― Ballaad nr 1 g-moll op. 23

Sten Lassmann on õppinud Tallinna Muusikakeskkoolis, kus tema õpetajad olid Ell Saviauk, Ira Floss ja Ivari Ilja; seejärel Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias prof Ivari Ilja klaveriklassis ning Londoni Kuninglikus Muusikaakadeemias, kus teda juhendas prof Ian Fountain. Ta on end täiendanud ka Pariisi Konservatooriumis prof Brigitte Engereri käe all ning osalenud paljude tuntud muusikute, teiste hulgas Boris Bermani, Konstantin Lifschitzi, Michael Rolli, Alexander Satzi, Howard Shelley ja Maxim Vengerovi meistriklassides. Lisaks esikohale VI vabariiklikul pianistide konkursil Tallinnas (2002) on Lassmann saavutanud auhinnalisi kohti mitmetel rahvusvahelistel konkurssidel. Londonis pälvis Lassmann Alexander Kelly mälestusauhinna (2007) ning oli Harold Hyam Wingate fondi stipendiaat 2009―2012. Ta on XIV Heino Elleri nimelise muusikapreemia (2011) ja Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia laureaat (2015, 2021) ning valiti aastal 2018 Londoni Kuningliku Muusikaakadeemia liikmeks (ARAM). Lassmanni album Heino Eller Complete Piano Music Vol. 9 pärjati Parima Klassikaplaadi auhinnaga Eesti Muusikaauhinnad 2024 galal.

Ta on esinenud sellistes mainekates kontserdipaikades nagu Moskva Konservatooriumi suur ja väike saal, Purcell Room Londonis, Giuseppe Verdi saal Milanos, Glenn Gould Studio Torontos ja Keelatud Linna kontserdisaal Pekingis. Sten Lassmann on esinenud solistina koos paljude hinnatud dirigentidega nagu Jüri Alperten, Nikolai Aleksejev, Paul Mägi, Risto Joost, Mihhail Gerts, Mikk Murdvee, Tõnu Kaljuste, Toomas Kapten, Olari Elts jpt. Lassmann on ka pühendunud kammermuusik, ning viimaste aastate partnerite hulka kuuluvad viiuldajad Stanislav Pronin, Pavel Berman, Natalia Lomeiko, Mikk Murdvee, Katariina Maria Kits, Robert Traksmann, Triin Ruubel, Movses Pogossian ja Anna-Liisa Bezrodny, sopran Arete Kerge, metsosopranid Karis Trass ning Maarja Purga, bass Pavlo Balakin ning tšellist Valle-Rasmus Roots.

Sten Lassmann on süvenenult tegelenud Heino Elleri klaveriloomingu esitamise, salvestamise, uurimise ja tutvustamisega ning on salvestanud kogu Elleri klaverimuusika ― 206 teost. Elleri klaverimuusika oli Lassmanni doktoritöö aluseks Londoni Kuninglikus Muusikaakadeemias (filosoofiadoktori kraad esituspraktikas, 2013) ning vahemikus 2011―2023 andis ta Londonis koostöös plaadifirmaga Toccata Classics välja üheksast CD-plaadist koosneva sarja „Heino Eller – Complete Piano Music“. Käesoleval ajal kirjutab ta monograafiat Elleri klaveriloomingust mis ilmub EMTA kirjastuses 2024. aastal. Lassmann on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Interpretatsiooniosakonna klaveri vanemlektor, Eesti Klaveriõpetajate Ühingu juhatuse liige, ning MTÜ Eesti Pianistide Liidu ja Heino Elleri SA asutajaliige.

 

Hinnainfo

Muuseumiööl sissepääs 1€ (kuni 8-aastased lapsed tasuta).

Sündmused

Arvo Pärdi Keskus on 8. septembril suletud. 11. septembril sulgeme keskuse kell 17.00. Vabandame ebamugavuste pärast!

Uudiskiri