fbpx

Sündmused

Filmiõhtud 2011

23.08

„GERRY“

("Gerry")
Rež. Gus van Sant
Vaata lähemalt
22.08

„Heaven“

("Taevas")
Rež. Tom Tykwer
Vaata lähemalt
23.08

„Wit“

("Taip")
Rež. Mike Nichols
Vaata lähemalt

23.-25. august 2011
1. Arvo Pärdi Keskuse filmiõhtud

Kolmel augustiõhtul, 23., 24. ja 25. augustil linastus Arvo Pärdi Keskuse algatusel Tallinna Katariina kirikus kolm filmi, mida ühendab neis kasutatud muusika. Nimelt kõlab kõigis helilooja Arvo Pärdi looming.

Viimase paarikümne aasta jooksul on valminud enam kui sadakond väga erinevat (sh eri žanris) linateost, mida ilmestab Pärdi muusika.

Ehkki tee filmi on leidnud rohkem kui 25 Pärdi kontsertkompositsiooni, on filmitegijad enim armastanud tintinnabuli-palasid “Spiegel im Spiegel” (1978), “Für Alina” (1976), “Fratres” (1977) ja “Cantus in Memory of Benjamin Britten” (1977). Huvitaval kombel kalduvad tintinnabuli-teosed filmist filmi millegipärast ikka ilmuma süžeesituatsioonides, kus tegemist on peategelas(t)e vaimse või emotsionaalse kriisiga, milles satuvad kahtluse alla inimeseks olemise põhiväärtused. Neis situatsioonides lisab Pärdi muusika sündmustikule omamoodi transtsendentse mõõtme, avab teistsuguse vaatepunkti.

Filmide hulgast valiku tegemine oli keeruline, usaldasime selle ülesande Kaire Maimets-Voldile, kelle doktoritöö käsitleb just Arvo Pärdi muusikat filmides. Välja valitud filme ühendab kolm joont:

kõigis kõlavad teosed “Für Alina” ja/või “Spiegel im Spiegel”,
kõik valitud filmid lahkavad inimeseks olemise ja jäämise küsimusi ning
filmide erinevast sisust hoolimata on neis Arvo Pärdi muusikat kasutatud sarnasel viisil ja sarnase eesmärgiga.
Krzysztof Kieslowski ja Krzysztof Piesiewiczi stsenaariumil põhineva Tom Tykweri filmi „Taevas“ juhatas sisse Slawomira Borowska Peterson, Gus Van Santi filmi „Gerry“ tutvustas Tiina Lokk ning Mike Nicholsi kõrgelt hinnatud teledraamale „Taip“ heitis valgust muusikateadlane Kaire Maimets-Volt.

Teine filmiõhtu 24. augustil lõppes vestlusringiga, kus filmi- ja muusikaasjatundjad Kaarel Kuurmaa, Tiina Lokk, Margo Kõlar ja Kaire Maimets-Volt arutlesid nähtu ja kuuldu, filmi- ja muusikamaailma kokkupuutepunktide ja reeglite üle.

Filmiõhtute toimumist toetas Swedbank.

Tähelepanu! 22. juunil on keskus avatud kuni 16.00, 23. juunil on keskus suletud. Ilusat võidupüha ja toredat jaaniaega kõigile!

Uudiskiri