Sündmused

Filmiõhtud 2017

23.08

„Armastuseta“

(Нелюбовь / Loveless)
Rež. Andrei Zvjagintsev
Vaata lähemalt
24.08

„Pagendus“

(Изгнание)
Rež. Andrei Zvjagintsev
Vaata lähemalt
25.08

„Bosch, maiste naudingute aed“

(El Bosco, el jardín de los sueños)
Rež. José Luis López-Linares
Vaata lähemalt

23.–25. augustini toimuva kinos Sõprus juba seitsmendat korda Arvo Pärdi Keskuse filmiõhtud. Tänavu pakume vaatamiseks kolm linateost, milles on olulisel kohal Arvo Pärdi muusika.

Filmiõhtute avapäeval on Eesti kinopublikul erakordne võimalus näha alles selle aasta mais Cannes’i filmifestivali võistlusprogrammis esilinastunud vene režissööri Andrei Zvjagintsevi filmi „Armastuseta“, mida paljud filmikriitikud tõstsid esile kui tänavuse filmiaasta eredaimat. Rahvusvahelises meedias ilmunud arvustused on korduvalt ära maininud Pärdi teose mõjuvat kasutamist. 21. sajandi maailmakino üks suurimaid režissööre Zvjagintsev tuleb Tallinna kõnelema nii filmist, muusikast kui ka spetsiifilisemalt Arvo Pärdi loomingu mõjust oma töödele. 2007. aasta intervjuus on ta ise seda teemat veidi avanud: „Mulle on hingelähedane taandatus, kogu see korrapära ja tsüklilisus – nagu Arvo Pärdil. Ta justkui annab mõtte tänapäevale. Ma ei tunne teooriat […] midagi ma olen kuulnud, aga ma ei pea end asjatundjaks. Mulle meeldib lihtsalt see idee – harmooniline lakoonilisus nagu Arvo Pärdil. Kogu tema looming on sellest kantud.“

Pärdi muusikat kasutas Zvjagintsev juba ka 2007. aastal valminud teises täispikas mängufilmis „Pagendus“, mida näeme režissööri sissejuhatusel filmiõhtute teise filmina.

Tänavused filmiõhtud lõpetab hispaania režissööri José Luis López-Linaresi värske dokumentaalfilm ühest aegade suurimast maalikunstnikust Hieronymus Boschist. Ülimalt põhjalik film „Bosch – maiste naudingute aed“ mõtestab lahti salapärase maalikunstniku elu, tööd ja teda ümbritsevat maailma. Filmis kõlavad Pärdi teostest: „Fratres“ ja „Vater unser“. Ka selle filmi režissöör külastab Tallinna ning avab oma loomefilosoofia tagamaid.

Filmiõhtute kunstiline juht on Kaarel Kuurmaa.Filmid linastuvad eestikeelsete subtiitritega, piletid on Piletilevis müügil alates augustist.

Pood