fbpx

Sündmused

Filmiõhtud 2014

21.08

„Kohutav ilu“

(La grande bellezza)
Rež. Paolo Sorrentino
Vaata lähemalt
22.08

„Ainult aja küsimus“

(About time)
Rež. Richard Curtis
Vaata lähemalt
23.08

„New Yorgi varjus“

(The Place Beyond the Pines)
Rež. Derek Cianfrance
Vaata lähemalt

21.-23. august 2014
4. Arvo Pärdi Keskuse filmiõhtud

21.-23. augustil toimusid juba neljandat aastat Arvo Pärdi Keskuse filmiõhtud, seekord leidsid kõik linastused aset vanalinnas hubases Sõpruse kinos (Vana-Posti 8).

Tänavune kava oli võrreldes varasemate filmiõhtutega kahtlemata kõige aktuaalsem, sest valikus olid eranditult möödunud kinoaastal 2013 oma leviringi või iseseisvat elu alustanud tõeliselt suured filmid. Suuruse tõestuseks on paslik alustada kõnekast statistikast: Eesti kinolevis on need kolm filmi kokku kogunud ligi 37 000 vaatajat ja filme on üleilmselt saatnud suurejooneline kassatulu. Tähelepanuväärsed numbrid näitavad kinomeediumi mõju ning levijõudu, samuti seda, kui suurte massideni jõuab tegelikult ka klassikaline muusika sümbioosis heade filmidega.

Juba see fakt, et on võimalik kokku panna kolmest värskest hittfilmist koosnevat kava, milles kõiges kõlab Arvo Pärdi muusika, näitlikustab ilmekalt protsessi, milles helilooja looming teeb aina jõulisemat läbimurret senisest veel laiemate masside teadvusse. Ja seda paljuski ka tänu populaarsetele linalugudele, mida vaatavad kordi suuremad inimhulgad, kui jõuavad mahutada arvukad kontserdisaalid, milles samuti päevast päeva Arvo Pärdi muusikat esitatakse. Tegu on loomulikult tihedalt põimunud, keeruka kultuurilise protsessiga, mis on ilmselt ületanud teatava kriitilise piiri – lumepall veereb, tekitades jõulise kaasahaaramislaviini. Aina tihemini võib internetist leida plaatide või lugude juures kirjeid, et selle muusikani on jõutud tänu filmis kõrva ja kummitama jäänud helidele. Samas leiab meie enda helilooja teoste kasutamine ka Eesti filmisünopsistes tihti äramärkimist. Niisugune erinevate meediumite koostöö on omamoodi positiivne ajastu märk ning seetõttu andnud alati alust ja inspiratsiooni ka Arvo Pärdi muusikaga filmiõhtutele.

Tänavune kava liikus palju jõulisemalt eemale terminitest nagu art house või väärtfilm. Kõigi kolme puhul on tegu edukate ja masse puudutavate levifilmidega, kuid sellegipoolest ka autorikino nõudlikumat vaatajat rahuldavate kunstiteostega. Tipprežissöörid Paolo Sorrentino Itaaliast, Richard Curtis Inglismaalt ja Derek Cianfrance Ameerika Ühendriikidest on otsustanud oma filmides millegipärast kasutada Arvo Pärdi muusikat, tehes selle kättesaadavaks ka inimestele, kes pole võib-olla kuulnudki sõnu nagu ECM, tintinnabuli või Estonia. Arvo Pärdi Keskuse filmiõhtud jälgivad huviga, kuhu sellised filmi ja muusika põimumise protsessid helilooja loomingut viivad.

ARVO PÄRDI MUUSIKA FILMIDES
Kinos Sõprus kell 18.00
21.08 Kohutav ilu | La grande bellezza (2013, Itaalia, Prantsusmaa,142 min)
Rež. Paolo Sorrentino
22.08 Ainult aja küsimus | About time (2013, USA, 123 min)
Rež. Richard Curtis
23.08 New Yorgi varjus | The Place Beyond the Pines (2012, USA, 140 min)
Rež. Derek Cianfrance

Filmiõhtute kunstiline juht on Kaarel Kuurmaa.

Uudiskiri