fbpx

Sündmused

Filmiõhtud 2013

27.08

„Helid ja vaikus“

(Sounds and Silence: Travels With Manfred Eicher)
Rež. Peter Guyer, Norbert Wiedmer
Vaata lähemalt
28.08

„Tzvetanka“

(Tzvetanka)
Rež. Julian Tabakov
Vaata lähemalt
29.08

„Igavene haud“

Vaata lähemalt

27.-29. august 2013
3. Arvo Pärdi Keskuse filmiõhtud

27.-29. augustini toimusid Katariina kirikus (Vene tn 12) taas Arvo Pärdi keskuse filmiõhtud. Juba kolmandat aastat näidati soojadel augustikuu õhtutel Katariina kirikus filme, milles olulisel kohal Arvo Pärdi muusika.
Sel aastal olid fookuses dokumentaalfilmid.

ARVO PÄRDI MUUSIKA FILMIDES
Katariina kirikus kell 18.00
27.08 Helid ja vaikus (Sounds and Silence: Travels With Manfred Eicher), rež. Peter Guyer, Norbert Wiedmer, Šveits 2009
28.08 Tzvetanka, rež. Youlian Tabakov, Bulgaaria/Rootsi 2012
29.08 Igavene haud (Into Eternity: A Film for the Future), rež. Michael Madsen, Taani/Soome 2009

Erinevalt kahest eelnevast aastast võeti sel aastal fookusesse dokumentaalfilmid. Ka selles žanris saab Pärdi muusikaga seoses sarnaselt mängufilmidele selgelt eristada kahte perioodi. Esimeses, enne emigreerumist Eestis loodud originaalmuusikat on kasutanud tõsielufilmides nt. Virve Aruoja, Andres Sööt, Olav Neuland, Leida Laius, Rein Maran jt. Teises perioodis, juba tänu ECMi alt välja antud kontsertloomingu populariseerumisele, on Pärdi muusikat oma filmides kasutanud rahvusvaheliselt tuntud dokumentalistid nagu nt. Werner Herzog, Christian Frei, James Marsh, John Akomfrah või Michael Moore.
Pärdi loometee märkimisväärse ja hindamatu väärtusega jäädvustaja on muidugi Dorian Supin oma tõsielufilmidega. Suure tõenäosusega on just tema 2002. aastal linastunud „24 prelüüdi ühele fuugale” rahvusvaheliselt enimmüüdud Eesti filmi DVD ning maailmas on vist vähe suuri muusikapoode, kust seda filmi osta ei saaks. Õnneks jätkub Supini intiimne töö Arvo Pärdi elu portreteerimisel.

2013. aastal esitlesime kolme väga erinevat dokumentaalfilmi, mis kõik omal kombel näitavad antud žanri lõputuid võimalusi ning mitmekesist teostusviise. Esimesena linastus ECMi plaadifirma asutajast Manfred Eicherist kõnelev muusikadokumentaal „Helid ja vaikus” (Sounds and Silence: Travels With Manfred Eicher, rež. Peter Guyer, Norbert Wiedmer, 2009), teisel päeval bulgaaria režissööri Julian Tabakovi loovalt mänguline ja tundlik lugu „Tzvetanka” (2012) ning lõpetasime taani dokumentalisti Michael Madseni filosoofilise keskkonnadokumentaaliga „Igavene haud” (Into Eternity: A Film for the Future, 2009).

Traditsiooniliselt eelnes kõikidele filmidele sissejuhatus ning sel aastal oli keskuse filmiõhtutel heameel võõrustada ka filmidega seotud külalisi. Manfred Eicheri filmi juhatas sisse samuti korduvalt ECMi plaadifirmale salvestanud ansambli Vox Clamantis dirigent Jaan-Eik Tulve, filmiga “Tzvetanka” oli Tallinnas kohal režissöör Julian Tabakov, ning filmi “Igavene haud” kommenteeris ja juhatas sisse Fred Jüssi. Filmiõhtute programmi kunstiline juht on Kaarel Kuurmaa.

Filmid linastusid eestikeelsete subtiitritega, piletid Piletilevist (4€) ning enne filmi algust kohapealt (5€).

2013 aasta filmiõhtuid ja Arvo Pärdi Keskuse rajamist toetas Swedbank, täname koostöö eest Taani Suursaatkonda.

Kuula tutvustust Klassikaraadio saates “Delta” (23.08)

Uudiskiri