fbpx

Arhiiv

Huvitavat arhiivist

 • Traagiline ja eksistentsiaalne 2. sümfoonia

  Arvo Pärdi 2. sümfoonia valmis 1966. aastal ning kuigi täpset loomisaega pole võimalik arhiividokumentidest välja lugeda, on see suure tõenäosusega kirjutatud vahemikus märtsist septembrini.
  Loe edasi
 • Orelimeister Hardo Kriisa tegi keskusele kingituse. Vana harmooniumi lugu

  Pärtide perekonna harmoonium seisis keskuse vanas arhiivimajas ukse kõrval, kust ta tervitas vaikselt ja tagasihoidlikult kõiki sisseastujaid. Aeg-ajalt aga tõstis Arvo Pärt või tema poeg, keskuse nõukogu esimees Michael Pärt pillil kaane üles, pannes harmooniumi keskuse töötajate ja külaliste jaoks helisema. See algselt Nora Pärdile kuulunud vana harmoonium oli helilooja perekonna liige juba 1970. aastate
  Loe edasi
 • Legendaarne vene pianist Aleksei Ljubimov kohtus Arvo Pärdiga

  6. märtsil külastas Arvo Pärdi Keskust ning kohtus Arvo Pärdiga helilooja põlvkonnakaaslane ja sõber, kõrgelt hinnatud vene pianist Aleksei Ljubimov. Ta oli 1960. aastatel üks esimesi nimekaid pianiste, kes esitas Pärdi klaveriloomingut, tema repertuaari hulka kuulusid näiteks teosed „Partiita“, „Diagrammid“, kaks sonatiini ning ka oreliteos „Trivium“. Aleksei Ljubimovilt ja SWR Stuttgardi Raadio sümfooniaorkestrilt pärineb ka
  Loe edasi
 • Arvo Pärdi vanavanematele kuulunud piibel jõudis helilooja juurde tagasi

  Kirjanik Jaan Kaplinski hoidis aastaid hoolsalt tallel Arvo Pärdi vanavanematele kuulunud, 1863. aastal trükitud piiblit. Piibel on Arvo Pärdile eriti kallis, sest just sellest luges helilooja vanaema talle lapsepõlves pühapäeviti ette.
  Loe edasi
 • Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum kinkis keskusele Arvo Pärdi seade käsikirja

  Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi kinkis meie keskusele Arvo Pärdi muusikaseade käsikirja, mille muuseumi teadur Ene Kuljus leidis, kui ta korrastas Valter Ojakääru materjale. Tegemist on Arvo Pärdi seatud saksa lastelauluga „Lumi langeb...“, mis pärineb aastatest 1958–67.
  Loe edasi
 • Tee enda hääleni. Ühe lillepoti lugu

  „Oli 1976. aasta 7. veebruar, ilus päikesepaisteline talvepäev“, räägib Nora Pärt. Õhus oli tunda helgust ja inspiratsiooni ning Nora pani ette teha üks pikem jalutuskäik Nõmme metsa. Arvo Pärt ei tõusnud aga veel nii pea oma tumepruuni pianiino tagant … Sel päeval jäi jalutuskäik tegemata, kuid sündis klaveripala „Aliinale“. Selles väikeses palas leidis helilooja enda hääle, komponeerimisviisi, millele ta andis nimeks tintinnabuli.
  Loe edasi
 • Heliloojale kuuluv 1970.-1980. aastate arhiivimaterjal jõudis keskusesse

  Arvo Pärdi Keskuse arhiiv sai detsembris hinnalise täienduse, kui pianisti ja muusikateadlase Vardo Rumesseni lesk Maaja Rumessen andis Arvo Pärdi Keskusele kasti väärtusliku arhiivimaterjaliga. Tegemist on Arvo Pärdi loominguga seotud isiklike märkmike, kirjade, kontserdikavade ja ajaleheväljalõigetega kuni aastani 1980, mil helilooja oli sunnitud Nõukogude Liidust emigreeruma.
  Loe edasi
Pood